Zamknij

Wszystko o programie „Aktywna szkoła” w pytaniach i odpowiedziach (cz. 2)

07:12, 16.04.2024 PAP Aktualizacja: 07:12, 16.04.2024
Skomentuj PAP PAP

W ramach programu „Aktywna szkoła” samorządy mogą otrzymać wsparcie na organizację zajęć na przyszkolnych obiektach sportowych - w tym na pokrycie wynagrodzenia osób prowadzących.

 

Zadanie 2 Aktywny Orlik polega na organizacji różnorodnych ogólnodostępnych zajęć na samorządowych obiektach sportowych.

 

Aktywny Orlik w pytaniach i odpowiedziach

 

Kto jest uprawniony do wzięcia udziału w programie?

 

Wniosek może złożyć każda Jednostka Samorządu Terytorialnego (JST) będąca właścicielem samorządowego obiektu sportowego.

 

Kto może złożyć wniosek w imieniu JST?

 

Wniosek w imieniu JST może być złożony przez „JST/Administrator Obiektu” (JST/AO), tj. jednostki organizacyjne samorządu nieposiadające osobowości/zdolności prawnej albo „Administrator Obiektu”  (AO)., tj. inne podmioty zarządzające obiektem i posiadające osobowość/zdolność prawną.

 

Wskazanie przez JST (za pośrednictwem Platformy) danej JST/AO albo AO jako uprawnionego do złożenia Wniosku jest równoznaczne do upoważnieniem tej JST/AO albo AO do działania w tym zakresie pod warunkiem posiadania stosownego umocowania do działania w tym zakresie.

 

Jaki wkład finansowy lub inny wnosi JST?

 

JST, JST/AO na potrzeby realizacji programu zapewni udostępnienie Orlika i innych samorządowych obiektów sportowych (do przeprowadzenia do 20 godzin zajęć sportowych poza Orlikiem). Pomiędzy JST a Realizatorem krajowym zostanie zawarta umowa („Porozumienie o współpracy”) regulująca zakres i warunki współpracy, w tym w szczególności obowiązki JST związane z realizacją Zadania Aktywny Orlik

 

W jakim wymiarze godzin prowadzić należy zajęcia sportowe w ramach zadania 2?

 

Zajęcia sportowe powinny być prowadzone 7 dni w tygodniu z wyłączeniem dni świątecznych. Maksymalna liczba godzin zajęć sportowych dla Orlika finansowanych w ramach Programu wynosi 100 godzin miesięcznie. W przewidzianej maksymalnej liczbie godzin dopuszcza się możliwość prowadzenia do 20 godzin zajęć sportowych poza Orlikiem tj. m.in. na innych samorządowych obiektach sportowych.

 

Czy zajęcia mają odbywać się wyłącznie na terenie Orlika?

 

Zadanie 2 będzie realizowane na samorządowych obiektach sportowych powstałych w ramach rządowego programu inwestycyjnego „Moje Boisko – Orlik 2012” (dalej „Orlik”), przy czym dopuszcza się możliwość prowadzenia do 20 proc. zajęć sportowych poza Orlikiem m.in. na innych samorządowych obiektach sportowych.

 

W sytuacji gdy JST nie posiada Orlika, bądź jest w trakcie jego modernizacji/remontu, możliwe jest wykorzystanie 100 godzin dofinansowania na zajęcia w całości na innych obiektach.

 

Ile obiektów może wskazać JST?

 

JST będąca właścicielem Orlika może złożyć wniosek na każdy obiekt, którego jest właścicielem i który powstał w ramach rządowego programu inwestycyjnego „Moje Boisko – Orlik 2012”.

 

Jakie są kryteria merytoryczne oceny wniosków?

 

W ramach kryteriów merytorycznych oceniane będą: liczba osób prowadzących zajęcia, kwalifikacje (wykształcenie i posiadane uprawnienia) osoby prowadzącej zajęcia (np. wykształcenie kierunkowe, posiadane licencje trenerskie, instruktorskie); zaprezentowany przez osobę prowadzącą zajęcia plan działań (roczny harmonogram pracy) o charakterze sportowym oraz społecznym (integrujący i aktywizujący społeczność lokalną), który będzie zawierał informacje o sposobie rekrutacji uczestników; doświadczenie i kompetencje osoby prowadzącej zajęcia (np. staż pracy na Orliku; osiągnięte i potwierdzone sukcesy w pracy animatora np. Animator Ekspert, Animator Roku; członkostwo w klubach i organizacjach, inne udokumentowane działania). JST jest zobowiązana do zweryfikowania wszelkich dokumentów (w tym informacji) przekazanych jej przez kandydata/kandydatkę na osobę prowadzącą zajęcia.

 

Jakie obowiązki będą należały do osoby realizującej zajęcia sportowe?

 

Do podstawowych zadań osoby prowadzącej zajęcia należy: inicjowanie, organizacja oraz prowadzenie zajęć i wydarzeń sportowych na Orliku; współpraca ze szkołami w celu promocji aktywności fizycznej; współpraca z organizacjami pozarządowymi i klubami sportowymi; współpraca lub organizacja imprez sportowych oraz innych wydarzeń promujących zdrowy styl życia i sprzyjających integracji społecznej; organizowanie, promowanie i rozwijanie wolontariatu; angażowanie się w organizację turniejów i akcji społecznych inicjowanych lub objętych patronatem honorowym przez Ministra Sportu i Turystyki, jeśli te obejmują swoim zasięgiem Orlik, na którym pracuje osoba prowadząca zajęcia; prowadzenie dokumentacji i sprawozdawczości realizacji przypisanych jej zdań zgodnie z zapisami Regulaminu i Umowy zlecenia; udział w szkoleniach i wydarzeniach w ramach prowadzonej przez Realizatora krajowego Akademii Sportu Powszechnego.

 

Czy można pobierać opłatę za uczestnictwo dzieci/młodzieży w zajęciach organizowanych w ramach programu Aktywna Szkoła?

 

Udział w zajęciach realizowanych w ramach zadania 2 jest bezpłatny. Zajęcia mają charakter ogólnodostępny.

 

Czy osoba prowadząca zajęcia w ramach zadania „Aktywny Orlik” może być jednocześnie zatrudniona w JST/AO?

 

Może ale pod warunkiem, że nie pełni czynności związanych z zarządzeniem Orlikiem (np. nie jest dyrektorem GOSiR) i sama nie weryfikuje swojej pracy.

 

Osobą prowadzącą zajęcia nie może być osoba, która jednocześnie jest zatrudniona lub współpracuje na podstawie umowy cywilnoprawnej z JST i, zarazem, na podstawie tak zawartego stosunku prawnego wykonuje czynności w zakresie zarządzania Orlikiem objętym programem (np. członek Zarządu AO, dyrektor JST/AO).

 

Powyższe zastrzeżenie dotyczy całego okresu realizacji Zadania Aktywny Orlik. Osoba prowadząca zajęcia nie może jednocześnie być osobą, która w imieniu JST weryfikuje prace osoby prowadzącej zajęcia zgodnie z zapisami Regulaminu Programu i Porozumienia o współpracy.

 

mam/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%