Znamy projekt kruszwickiej obwodnicy. Część mieszkańców planuje protest-MojaKruszwica.pl
Pojawiający się na ostatniej sesji Rady Miejskiej temat obwodnicy Kruszwicy znalazł się wśród zaplanowanych zadań inwestycyjnych Ministerstwa Inwestycji. Projekt wzbudza kontrowersje, a mieszkańcy szykują się do protestu. Konkretnie dwóch protestów, bo na ulice wyjdą zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy inwestycji.


Projekt kruszwickiej obwodnicy ma wyprowadzić ruch ze starej części miasta. Takie założenia przygotowało w dokumentacjach Ministerstwo Inwestycji.

- Obwodnica rozpocznie się obok stacji Orlen i połączy ulicę Tryszczyńską i Radziejowską. W ramach inwestycji usunięty zostanie fragment ulicy Kościuszki nieopodal marketów Mrówka i Biedronka-czytamy w komunikacie ministerstwa.

To jednak nie wszystkie zmiany, jakie czekają nas w związku z realizacją zadania. Przesunięty zostanie przystanek autobusowy, który znajdzie się na Osiedlu Zagople, a ulica Kolegiacka i Nadgoplańska zostaną połączone pod wiaduktem. Wartość inwestycji to blisko 21 milionów złotych.

- Obwodnica minie duży most. W ten sposób ruch samochodowy odbywać się będzie nad samym Gopłem tuż przy kolegiacie - dodaje projektant inwestycji.

Projekt został podany do publicznej wiadomości w piątek przed południem na jednym ze spotkań osiedlowych. Od razu wzbudził  kontrowersje.

- Widać, że projekt obwodnicy przygotowała osoba, która nigdy nie była w Kruszwicy. Co z tego, że ruch zostanie wyprowadzony ze starej części miasta, skoro w nowej pozostanie? - pisze na Facebooku pan Daniel.

Kontrowersje powiększa fakt, że uruchomiono środki na realizację zadania. Pierwsza transza z rządowych środków zostanie przekazana w połowie 2019 roku.

- W naszym urzędzie powiedzieli, że albo przyjmujemy taki plan, jaki jest, albo nie będzie niczego jak w Białymstoku-dodaje sfrustrowany mieszkaniec.

Inne zdanie na ten temat mają mieszkańcy Starego Miasta, których kamienice do tej pory mocno ucierpiały wraz ze zwiększającym się ruchem.

- Rozumiemy, że taka wizja inwestycji może się nie podobać mieszkańcom Zagopla, ale skoro pieniądze już ruszyły, to się nie ma co oglądać. Trzeba je brać-twierdzi mieszkanka ulicy Rynek, właścicielka jednej z kamienic.

Jak udało się nam dowiedzieć, mieszkańcy Zagopla planują protest przeciwko obwodnicy.- Jeśli taki ruszy to my też pójdziemy, ale przeciwko nim-wtórują mieszkańcy Starego Miasta.

Dylematu w temacie realizacji inwestycji nie ma natomiast kruszwicki magistrat, który wydał już oświadczenie w tej sprawie popierający zarówno jednych, jak i drugich. 


- Pozostawiamy tę sprawę mieszkańcom. Nie chcemy ingerować w samorządność kruszwiczan. Jeśli mieszkańcy zdecydują, że inwestycję realizujemy, poprzemy ją, jeśli zaś będą przeciwni, również ich poprzemy-napisała na Facebooku Gmina Kruszwica.

Problemu nie ukrywa natomiast lokalna policja. Ilość funkcjonariuszy może nie starczyć do zabezpieczenia dwóch marszy jednocześnie, które mają w planach blokować drogę krajową nr 62 przez cały dzień.
Materiał jest fikcją stworzoną na potrzeby 1 kwietnia.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz