Nowe okręgi wyborcze do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego-MojaKruszwica.pl
Firmowany przez marszałka województwa projekt nowego podziału regionu na okręgi wyborcze w wyborach do sejmiku województwa jest opiniowany przez samorządy oraz miasta na prawach powiatu. Po konsultacjach projektem zajmie się sejmik.


Zmiany są konieczne bowiem ilość mieszkańców województwa zmalała.  Zarządzeniem wojewody z lutego 2018 roku liczba mandatów została zmniejszona z 33 do 30. Wymusza to zmiany w granicach okręgów wyborczych oraz liczbę radnych wybieranych w jednym okręgu (od 5 do 15).Propozycja marszałka Piotra Całbeckiego zmierza do zachowania dotychczasowego podziału województwa na sześć okręgów wyborczych, z pięcioma mandatami każdy. Polega na czterech przesunięciach na dotychczasowej mapie wyborczej:

powiatu bydgoskiego z okręgu nr 2 do okręgu nr 5
powiatu radziejowskiego z okręgu nr 5 do okręgu nr 6
powiatu rypińskiego z okręgu nr 6 do okręgu nr 3
powiatu żnińskiego z okręgu nr 5 do okręgu nr 2.

- Decydują względy merytoryczne i czysta matematyka – podkreśla sekretarz województwa Marek Smoczyk, który przygotował proponowane przesunięcia. 


- To jedyny możliwy podział na sześć okręgów wyborczych z zachowaniem normy przedstawicielskiej oraz uwzględnieniem przedstawicielskiej równomierności między zachodnią i wschodnią częścią województwa. Każda z nich będzie miała 3 okręgi wyborcze i 15 radnych w nowym sejmiku. Województwo jest oczywiście jednością, ale nie możemy ignorować tradycyjnych identyfikacji i historycznych więzi społecznych – dopowiada marszałek Piotr Całbecki.

Projekt muszą zaopiniować rady wszystkich 19 powiatów ziemskich i 4 miast na prawach powiatu. Dokument został przekazany 21 marca. Na wyrażenie swojej opinii rady mają miesiąc. Marszałek Całbecki wniesie go pod obrady sejmiku na jednym z najbliższych posiedzeń.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz