Zielona Kruszwica-MojaKruszwica.pl


Autor: Dorota Pronobis

Kruszwiczanie coraz częściej narzekają na zanieczyszczenie powietrza w mieście, a nawet smog. Rzeczywiście, wystarczy zatrzymać się na chwilę na kruszwickim Rynku, by dostrzec tumany kurzu unoszące się w powietrzu. Czy można coś na to poradzić?


Coraz głośniej mówi się o idei zrównoważonego rozwoju miast, zgodnie z którą miasta powinny się rozwijać w sposób harmonijny, sprzyjający ludziom i środowisku.

Prezentuję Państwu kilka zdjęć z Mediolanu, który miałam okazję odwiedzić razem z Asią Szymańską z Polanowic, w drodze na międzynarodowy projekt. Mediolan to zielone miasto, a mediolańczycy stawiają na ruch i ekologię,  zarówno w weekendy, jak i w ciągu tygodnia. Tuż przy ruchliwych ulicach w samym centrum miasta enklawy zieleni, w których można delektować się śpiewem ptaków i choć na chwilę oderwać od wielkomiejskiego hałasu. Zielono jest też w mediolańskich domach - nie tylko na balkonach, ale też na  dachach kilkupiętrowych kamienic. 

Są również miasta w Polsce, które dbają o zielone płuca swoich miast i wdrażają programy ochrony środowiska. Kraków i Wrocław opracowały standardy kształtowania zieleni, by wspomagać pracę miejskich organów administracji w utrzymaniu zieleni w mieście. Warszawiacy od 2013 r. mogą ubiegać się o dotacje na inwestycje w swoich domach służące ochronie środowiska. Inowrocław dopłaca do wymiany kotłów grzewczych na bardziej ekologiczne.

Może warto, aby również Kruszwica rozpoczęła poszukiwania skutecznych rozwiązań dla problemów kruszwiczan dotyczących uciążliwego zanieczyszczenia powietrza w mieście.   


Dorota Pronobis

           ***
Materiał sponsorowany
                ***


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz