W Gdańsku odtwarzają "Niebo polskie". Nie zabraknie Kruszwicy-MojaKruszwica.pl

Wstępny projekt wizerunku Kruszwicy

W 1939 roku zniszczono legendarne malowidło, które znajdowało się w auli Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku. "Niebo" zniszczyli Niemcy, ale w stulecie niepodległości powróci w wyremontowanym budynku dawnego gimnazjum. W sprawie malowidła Kruszwicy skontaktowali się z Nadgoplańskim Towarzystwem Historycznym pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.


- Imponujące malowidło, sławiące potęgę Rzeczypospolitej, wykonane zostało przez Bolesława Cybisa i Jana Zamoyskiego. Miało przeszło 108 metrów kwadratowych. W środku znajdowała się postać Polonii, otoczona wieńcem innych symbolicznych figur. Malowidła na plafonie uzupełniały freski na ścianach. Umieszczono je nad boazerią, w wąskich, przerywanych pasmach — pisze portal www.strefahistorii.pl.

W okresie międzywojennym herb z Mysią Wieżą był obecny na wielu budynkach
Obrazy pokazywały drogę Wisłą z Krakowa przez Sandomierz, Kazimierz, Warszawę, Toruń do Gdańska oraz koleją z Katowic przez Poznań, Gniezno, Kruszwicę, Bydgoszcz do Gdyni. Prace nad malowidłem rozpoczęły się na początku 1938 roku.

Nad pracami, które pozwolą odtworzyć "Niebo Polskie" czuwa obecnie prof. Jacek Zdybel. Po jego okiem renowację wykonują studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To właśnie on zwrócił się z prośbą do Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego o rozwikłanie zagadki związanego z herbem Kruszwicy, który na malowidle był obecny. 

- Historia herbu kruszwickiego jest ciekawa. Dostępne zapiski potwierdzają, że w okresie międzywojennym oficjalnym herbem była grusza. Jednak to wizerunek Kruszwicy na czerwonym tyle z owocami gruszy oraz historycznym datami był wizerunkiem bardziej znanym wywodzącym się jeszcze z zaborów. Wierność historii wymaga odtworzenia dokładnie taki wizerunku, jaki był wówczas na malowidle-wyjaśnia Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.

Stowarzyszenie skonsultowało swoje ustalenia z regionalistami Teresą Brauer oraz Januszem Owczarkiem. Wizerunek Mysiej Wieży w herbie był znany kruszwiczanom znacznie dłużej. Z pewnych powodów wciąż był obecny po I wojnie światowej np. na budynku kruszwickiego magistratu. Stał się swoistą wizytówką miasta także na gdańskim malowidle choć wywodził się z czasów pruskich. 

Obecnie ASP przygotowuje zarys tego, jak będzie wyglądało malowidło związane z Kruszwicą. Dzięki przekazanym fotografiom uda się m.in. zmienić zaprojektowany na malowidle herb (obecnie jest to herb guberni kieleckiej zinterpretowany na podstawie zapisków jako herb Kruszwicy). 

Wstępny projekt miasta Kruszwicy jest dostępny za pośrednictwem naszego serwisu. Do tematu będziemy wracać.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz