Samorząd województwa przypomina o wsparciu dla gmin i powiatów-MojaKruszwica.pl


Możliwość finansowego wsparcia inwestycji drogowych, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych czy dofinansowanie lokalnego biznesu. To tylko kilka wymienionych obszarów, które zamierza wspierać Urząd Marszałkowski w najbliższych konkursach. O szczegółach informuje wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Dariusz Kurzawa.


Można ubiegać się o wsparcie ze środków, które są dostępne poprzez konkursy Urzędu Marszałkowskiego. Dotyczy to zarówno obszarów biznesowych, jak i tych ukierunkowanych na zakup sprzętów dla strażaków.

- Duży konkurs, który uruchamiamy to ponad 10 milionów dla Ochotniczych Straży Pożarnych z których zostanie zakupionych 13 wozów bojowych średnich dla strażaków oraz ponad 3 miliony przekazane dla wszystkich jednostek, które funkcjonują na terenie województwa na zakup sprzętu drobnego-tłumaczył wicemarszałek.

W przypadku sprzętu dużego dofinansowanie ze środków unijnych rozdysponowanych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego wyniesie 65%. Resztę będzie musiał dołożyć samorząd. Większe dofinansowanie szykowane jest na sprzęt drobny. Udział Urzędu Marszałkowskiego wyniesie 85%. Gmina dołoży jedynie 15%.

- Znając zaangażowanie władz gminy, pana burmistrza sądzę, że jednostki z terenu gminy zostaną zaopatrzone. Konkurs na zakup wozów rusza w marcu. Na sprzęt drobny natomiast dwa tygodnie później - mówił Dariusz Kurzawa.

Oprócz wsparcia OSP Urząd Marszałkowski dysponuje także środkami w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Umożliwia on dofinansowanie dróg gminnych i powiatowych. Do rozdysponowania jest około 35 milionów złotych.

- Chcemy je przekazać samorządom na drogi, które w sposób znaczący zmienią jakość nawierzchni dróg w gminach lub powiatach. Jest to dedykowane zarówno gminom, jak i powiatom. Kruszwica jako gmina miejsko-wiejska także kwalifikuje się do tego dofinansowania. Pomoc może sięgać nawet 65% dotacji na realizację zadania - tłumaczy samorządowiec.

Ponadto Urząd Marszałkowski uruchomi kolejny konkurs na 90 milionów dla lokalnego biznesu. Wspierane mają być głównie innowacje w rozwoju gospodarczym. Konkurs jest przeznaczony dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. To ostatnia tak duża pula przeznaczona na tego typu cele.

- Chcę podziękować kruszwickiemu samorządowi za to, że postanowił przeznaczyć środki na projektowanie drogi wojewódzkiej 412 od Kobylnik do Janowic. Mam nadzieję, że te środki, które od was otrzymamy, pozwolą nam sprawnie zaprojektować drogę. Będziemy mogli przebudować ją aż do obwodnicy. To poprawi mocno jakość komunikacji w naszym regionie - stwierdził wicemarszałek.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz