Giełda nazwisk: Kto ma szansę wystartować w jesiennych wyborach na Burmistrza Kruszwicy?-MojaKruszwica.pl


W listopadzie czekają nas kolejne wybory samorządowe. Postanowiliśmy zrobić mały, subiektywny przegląd nazwisk, które mogą stoczyć bój o fotel Burmistrza Kruszwicy.

Od kilku lat zmieniają się siły i proporcje polityczne w Kruszwicy. Jednomandatowe Okręgi Wyborcze ograniczyły rolę partii. Osłabione partie polityczne z kolei nie były w stanie w ostatnich wyborach wystawić mocnych kandydatów. Pozostał więc niezagospodarowany kapitał społeczeństwa, który nie wiadomo czy zmieni swoje polityczne upodobania (LINK).

Swojego startu nie ukrywa na razie obecnie urzędujący Burmistrz Dariusz Witczak. Wynik wyborów z 2014 roku zaskoczył wielu i spowodował, że jego pozycja jest dziś bardzo mocna. Łączna liczba głosów zdobyta wówczas w wyborach wyniosła blisko 4 tysiące. Był to pierwszy taki wynik w historii Kruszwicy. W ostatnich wyborach swoje poparcie burmistrzowi przekazał Komitet Wyborczy Wyborców Kruszwica dla Młodych oraz Prawo i Sprawiedliwość, choć włodarz miał swoje, dobrze znane i cenione w lokalnym środowisku ugrupowanie m.in. ze względu na otwartość i chęć współpracy. Obecnie za burmistrzem może przemawiać m.in. dobra sytuacja finansowa gminy oraz chęć konsekwentnej polityki realizacji gminnych inwestycji. Czy jednak wszystkie zaplanowane zadania uda się wykonać?

Od pewnego czasu wśród niektórych grup politycznych oraz społecznych pojawia się informacja o możliwości startu w wyborach Ilony Dybicz, prezesa stowarzyszenia "Krusza", wieloletniej radnej i działaczki na wielu polach nie tylko samorządowych. Dotychczas bez trudu udało się jej obejmować mandat w swoich okręgach i pozostać jedną z najbardziej aktywnych radnych tej kadencji. W ubiegłym roku mieszkańcy i internauci zdecydowali o przyznaniu jej tytułu "Samorządowca Roku 2016". Samo stowarzyszenie od polityki się odcina, ale kapitał zaufania społecznego wobec Ilony Dybicz wciąż rośnie. Czy będzie pierwszą w historii kobietą, której uda się zasiąść w fotelu Burmistrza Kruszwicy?

Wśród mieszkańców i niektórych środowisk możliwy jest powrót byłego Burmistrza Kruszwicy Tadeusza Gawrysiaka cenionego m.in. zwłaszcza za osiągnięcia w latach 90. w początkowych fazach rozwoju Kruszwicy. Jednym z powodów takich przekonań jest fakt zdobycia przez niego w 2014 roku 1587 głosów i to po trwającym cztery lata politycznym niebycie. Dziś wielu uważa, że sukces ten można przynajmniej powtórzyć. Co, jeśli były burmistrz nie wystartuje? Część osób z tego środowiska może wesprzeć Ilonę Dybicz.

Większych szans na własnego kandydata nie wydaje się mieć za to byłe środowisko SLD. Od wielu lat w ugrupowaniu postępowała polityczna erozja, którą szybko przyspieszyły Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. W ubiegłych wyborach Stefana Janeczka poparło 649 wyborców, co dało jedynie 8.79% głosów. Swój wpływ na to miało m.in. to, że część działaczy nie ukrywała swoich sympatii wobec obecnie urzędującego burmistrza. Z informacji dostępnych w różnych kręgach wynika, że opcje są dwie: zasilenie ugrupowania burmistrza, albo stworzenie własnego, wątpliwe, że pod szyldem partii politycznej ugrupowania.

W podobnej sytuacji jak SLD jest również kruszwicki PiS. Partia nie ma większych szans, aby wystawić swojego samodzielnego kandydata w wyborach. Środowisko to od lat jest związane ze Społeczną Listą Samorządową, a na poziomie gminy było jej częścią. Polityczne ambicje PiS są jednak większe i może pokusić się o stworzenie odrębnego ugrupowania. Zwłaszcza jeśli skupi się na sondażach PiS w polityce krajowej. Czy tak faktycznie będzie? Przekonamy się jesienią.

Sporo pracy na terenie gminy wykonała w ostatnich latach Dorota Pronobis prezes Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju Amicus, kandydatka na Burmistrza z 2014 roku. Ilość wykonanych projektów oraz organizacja takich imprez jak Majówka w Ostrówku spowodowała, że ilość osób z nią współpracujących wciąż rośnie. Sama nie potwierdza na razie czy zamierza wystartować. Jeśli tak, jakim tym razem zaufaniem obdarzą ją mieszkańcy?

Wielką zagadką w wyborach pozostaje Polskie Stronnictwo Ludowe. Partia ma spory potencjał w postaci kapitału ludzkiego, ale nie od dziś wiadomo, że niektórym w niej środowiskom nie jest już ze sobą po drodze. Pod znakiem zapytania stoi również start obecnego radnego powiatu inowrocławskiego Jacka Zalesiaka. W 2010 roku był jednym z faworytów o fotel burmistrza, a o tym, że nie wszedł do drugiej tury, zadecydowało zaledwie około 50 wyborców. W ubiegłych wyborach wynik kandydata był już inny. Dziś wielu uważa, że może on również wzmocnić inne projekty polityczne. Brak kandydata może oznaczać powtórkę z rozrywki. W ten sposób PSL może powtórzyć historię z 1998 roku (choć wówczas wyborów bezpośrednich nie było) i poprzeć, któregoś z kandydatów. Takie poparcie mogłoby oznaczać zwycięstwo.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz