Dzielnicowy z Kruszwicy dał dobry przykład. Oddał szpik-MojaKruszwica.plDzielnicowy z Kruszwicy dał dobry przykład. Postanowił oddać swój szpik. Kilka lat temu zarejestrował się jako dawca szpiku. Teraz przyszła odważna chwila. Odda szpik choremu na białaczkę obywatelowi Stanów Zjednoczonych.


Ta historia zaczęła się osiem lat temu. Wówczas mł.asp. Karol Barczak, policjant z Komisariatu Policji w Kruszwicy, zarejestrował się w bazie, jako dawca szpiku.

- W grudniu ubiegłego roku, gdy był w służbie, zadzwonił do niego telefon z fundacji DKMS. Przekazano mu, że wystąpiła zgodność genetyczna, a osoba chora potrzebuje jego szpiku. Krótki wywiad z policjantem i jego szybka odpowiedź na pytanie, czy się zgadza, brzmiała: - Tak, działamy dalej - informuje asp.szt. Izabella Drobniecka z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu.

Do komendy w Kruszwicy dotarły pakiety do pobrania krwi policjanta. Ostatecznie potwierdzą zgodność genów.Po 2 tygodniach mł. asp. Karol Barczak otrzymał informację, że może zostać dawcą. Po tym, jak przeszedł badania wstępne, zapadła decyzja o dacie zabiegu celem pobrania szpiku.

- Policjant nie zawahał się w swojej decyzji ani chwili. Właśnie w lutym tego roku zgłosił się do jednej z polskich klinik, gdzie pobrano mu szpik metodą krwi obwodowej. Jeszcze tego samego dnia, po zabiegu, wrócił do domu. Czuje się bardzo dobrze i wraca do służby. Pytany, czy wie kogo ratuje odpowiedział, że to osoba chora na białaczkę mieszkająca w Stanach Zjednoczonych - dodaje rozmówca.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz