Wystąpią o zaszczytny tytuł dla Henryka Makowskiego-MojaKruszwica.plPrzywrócenie pamięci i godności, pamiątkowa tablica oraz publikacje przypominające o ważnym dla Kruszwicy Henryku Makowskim. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne do tej formy działalności zamierza dołączyć także zaszczytny tytuł dla zmarłego po wojnie kruszwiczanina.


Wśród starszych mieszkańców Kruszwicy osoba Henryka Makowskiego znajduje wyjątkowe miejsce. To właśnie dzięki niemu założona po I wojnie światowej winiarnia miał okazję dać zatrudnienie wielu mieszkańcom miasta.

- Dla Henryka Makowskiego i jego dzieci Kruszwica znajduje miejsce szczególne. Działalność założyciela winiarni miała charakter nie tylko ekonomiczny, ale także społeczny-podkreśla zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Henryk Makowski był zaangażowany w ruch niepodległościowy, Działał i pracował społecznie. Był radnym w Kruszwicy i członkiem Wydziału Powiatowego w Mogilnie. W 1929 roku za działalność zawodową otrzymał Dyplom Uznania, a w 1938 roku Srebrny Krzyż Zasługi.

- W czasie wojny Henryk Makowski pomógł ocalić wiele osób, które uniknęły wywózki. Znalazły one zatrudnienie w kruszwickiej winiarni do momentu opuszczenia Makowskiego Kruszwicy - przypomina stowarzyszenie.

Po wojnie powraca do swojego zakładu. Po kilku dniach w wyniku donosu kilku mieszkańców zostaje aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. O historii tej nie wspominają później żadne publikacje historyczne. O śmierci pojawia się tylko zdawkowa informacja "Zmarł 7 października 1945 roku".

- Wystąpiliśmy z prośbą do Rady Miejskiej o pośmiertne uhonorowanie Henryka Makowskiego tytułem "Zasłużonego dla Kruszwicy". Do prośby załączyliśmy także uzasadnienie, które będzie można przeczytać na naszej stronie internetowej-dodaje zarząd.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz