Filip Pawlak: Nad organizacją Kujawskiego Misterium Męki Pańskiej czuwa sam Bóg. To najlepszy fundament naszych działań-MojaKruszwica.pl [ROZMOWA]
Kujawskie Misterium Męki Pańskiej jest już tradycją nie tylko o wymiarze chrześcijańskim, ale również w społecznym. Pozwala na integrację, wspólne przeżywanie męki Chrystusa oraz widowiskowe odtworzenie wydarzeń sprzed blisko 2 tysięcy lat.

Dziś rozmawiamy z Filipem Pawlakiem, jednym z organizatorów misterium. Chcemy się dowiedzieć, jak przebiegają przygotowania do tego ważnego, kruszwickiego święta. To dość ciekawe zagadnienie, zwłaszcza że w ubiegłym roku nadgoplański gród opuścił jeden z filarów wydarzenia, ksiądz Łukasz Staniszewski.
25 marca o godzinie 18:30 odbędzie się kolejne Misterium Męki Pańskiej. Wydarzenie obejmuje upamiętnienie śmierci Jezusa Chrystusa. O kim powinniśmy pamiętać lub kogo wspomnieć przy okazji organizacji Kujawskiego Misterium Męki Pańskiej? Dzięki komu to wydarzenie ma możliwość być co roku realizowane?

Przede wszystkim dzięki aktorom, którzy poświęcają swój czas na naukę i próby. Jest to bardzo często spora ilość pracy realizowana przez większość czasu. Osób, które można byłoby wymienić, jest bardzo wiele i ciężko kogoś nie pominąć. Nie chcę też faworyzować i wymieniać konkretnych osób. Każdy pomaga tak, jak może. Każdy może również dołączyć do naszego grona i wesprzeć nas swoimi pomysłami i zaangażowaniem.

Spora część zaangażowanych to młodzi ludzie. W jaki sposób udało się Wam ściągnąć ich do współpracy? Widzimy ich na próbach oraz podczas wydarzenia. W realizację inicjatywy bardzo mocno się angażują.

Większość z nich to uczniowie naszych kruszwickich szkół bądź osoby już od lat związane z Misterium. Oni sami przychodzą do nas z pomocą. Z ilością aktorów zawsze jest różnie. Bywały lata gdzie mieliśmy braki wśród osób występujących. Bywało również, że było ich więcej, niż przewidywał scenariusz. Obecnie wydaje mi się, że pierwszą rzeczą, jaką kieruje ich do nas to ciekawość i próba odpowiedzi jak Misterium wygląda od tej drugiej strony. Drugą może być poszukiwanie nowych doświadczeń, pewnego rodzaju chęć pomocy i zrobienia czegoś więcej.

Wiemy nie od dziś, że w Waszym zespole nie ma już księdza Łukasza Staniszewskiego. Kapłan był jednym z filarów wielu przedsięwzięć i inicjatyw w tym również misterium. Czy jego brak był problemem?

Ks. Łukasz był pomysłodawcą i przez wiele lat motorem, który napędzał nas wszystkich do działania. Jego odejście było dla nas przykrym doświadczeniem. Nie tylko „służbowo”, ale przede wszystkim prywatnie, przez wiele lat zdążyliśmy się zaprzyjaźnić. Myślę, jednak że 5 lat pracy nad wszystkimi inicjatywami dało nam wystarczająco dużo doświadczenia, aby pociągnąć je dalej. Brak księdza Staniszewskiego jest odczuwalny, ale dla mnie nie jest problemem, a raczej możliwością sprawdzenia samego siebie. Miejsce księdza Łukasza zajął ksiądz Michał. Wprowadził on świeży podmuch nowych pomysłów, który był nam wszystkim bardzo potrzebny. Organizowanych wydarzeń nie można utożsamiać z ludźmi, bo oni się zmieniają. Robimy to przede wszystkim dla Boga i dopóki on będzie nas prowadził, to nic nie będzie dla nas problemem.

Na jakim etapie jest obecnie przygotowanie Kujawskiego Misterium Męki Pańskiej? Organizacja tak dużego przedsięwzięcia to spore wyzwanie. Czy napotykacie na swojej drodze jakieś trudności oraz problemy?

Obecnie trwają próby, kampania reklamowa oraz dopinanie wszelkich szczegółów. Pracy mamy dużo i każdy ma pełne ręce roboty a przed nami najcięższy okres. Problemy i trudności idą w parze z tak dużym wydarzeniem, ale tak, jak już wspomniałem, nad wszystkim czuwa Pan Bóg, który jest najlepszym fundamentem. Dodam, że problemy towarzyszą nam od początku, a Misterium jednak trwa. Z roku na rok wydarzenie rozwija się coraz bardziej. To pokazuje, że problemy są możliwe do pokonania. 

Odkąd pamiętam, co roku próbujecie rozwinąć formułę misterium. Odbywa się to poprzez dodawanie nowych elementów lub scen. Czym jeśli to nie tajemnica możecie zaskoczyć nas w tym roku?

W tym roku bardziej niż w poprzednich latach skupiamy się na dokładnym odwzorowaniu wydarzeń z drogi krzyżowej. Nowością jest też miejsce rozpoczęcia Misterium, muzyka oraz kilka innych rzeczy, które na razie pozostawimy w tajemnicy.


Skąd pomysł na te zmiany?

Scenariusza zmienić się za bardzo nie da, jest on przepisaniem Pisma Świętego. Staramy się dodawać pewne nowości, aby każde Misterium było wyjątkowe. Co, raz większa ilość uczestników zachęciła nas do rozpoczęcia wydarzenia na amfiteatrze. Zwiększy to widoczność przedstawionych scen. Wszelkie zmiany w scenach wynikają zaś z doświadczenia. Co roku staramy się zmienić wszystko, co w poprzednich latach nie wyszło tak, jak powinno.

Jak myślisz jakie wartości udało się zasiać lub być może uda się to zrobić dzięki organizacji Kujawskiego Misterium Męki Pańskiej?

Misterium pozwala się na chwilę zatrzymać i przemyśleć swoje zachowanie. Bycie częścią tłumu, który prowadzi Jezusa na śmierć, uświadomiło mi jak łatwo, jest osądzać drugą osobę, a jak ciężko wyjść z pomocną dłonią do niej. Świadectwa, jakie do nas docierają po Misterium, pozwalają nam zrozumieć, że Bóg działa przez to wydarzenie. Ludzie doświadczają Bożej miłości, uczestnictwo w Drodze Krzyżowej pomogło kilku osobom, zrozumieć jak bardzo Jezus poświęcił się dla nas, jak bardzo cierpiał, abyśmy mogli dostąpić zbawienia.Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz