Co się dzieje z Gopłem i okolicą? Dyrektor Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia o szczegółach sytuacji hydrologicznej-MojaKruszwica.plZ początkiem lutego informowaliśmy o wysokim stanie wody w Gople. Staraliśmy się dowiedzieć również jak bardzo problem ten dotyczyć może mieszkańców naszej gminy. Oczywistym była próba skonfrontowania obecnej sytuacji z tą, jaka zastała naszą gminę w 2010 i 2011 roku.


Z dyrektorem Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia Andrzejem Sieradzkim spotykamy się w siedzibie NPT. Jako były kierownik spółki wodnej tematy związane z hydrologią gminy zna od podszewki. Okazuje się, że ta wiedza jest dziś niezbędna dla właściwego zrozumienia tego, co się dzieje się w ostatnim czasie z Gopłem oraz pobliskich kanałach.

Sytuacja się zmienia

Z dyrektorem NPT rozmawiamy przy okazji interwencji na ulicy Wrzosowej. Chcemy poznać szczegóły oraz starać się wybadać jak obecnie wygląda sytuacja hydrologiczna gminy, oraz dowiedzieć się, czy jest możliwa powtórka sytuacji z 2010 i 2011 roku. Dobrej nowiny wówczas nie słyszymy. Poziom wody szybko się podnosi. Ostateczne hamują ją niskie temperatury. To one odgrywają sporą rolę i sprawiają, że sytuacja nie stała się trudna.

- Na początku lutego byłem przerażony, bo poziom wody podnosił się wciąż do góry. Zapowiadane były opady. Ostatnie miesiące to czas bardzo mokry. Od 15 października do 15 stycznia nie było sytuacji, byśmy nie mieli opadów-mówi w rozmowie z naszym serwisem Andrzej Sieradzki.

Z punktu widzenia hydrologicznego miniony rok był wyjątkowo mokry na tle ostatnich kilku lat. Ostatni raz podobną sytuację mieliśmy blisko 8 lat temu, choć wówczas rozkład opadów był inny. To oznacza, że sytuacja wciąż się zmienia. W ostatnim czasie wody zaczęło np. ubywać.

- Monitorujemy stan wody. Ostatni pomiar wykonany wczoraj 19 lutego wskazywał, że poziom wody sięga 278 centymetrów. Oznacza to, że przez ostatnie pięć dni Gopło obniżyło się o 4 centymetry -  dodaje rozmówca.

Obniżenie wody ma kilka przyczyn m.in. uspokojenie się opadów deszczu i śniegu. Te ostatnie zostały zapowiedziane dopiero na sobotę. Nie powinny one jednak zbytnio zmienić obecnej sytuacji.
Widzimy jezioro a oni zbiornik retencyjny

Podczas przekazywania informacji na temat związany z obecną sytuacją w Gople, informowaliśmy również o roli zbiornika retencyjnego w Jeziorsku.

- Pewnego rodzaju zagrożeniem jest to, że Gopło jest traktowane jako zbiornik retencyjny. My patrzymy na nie jak na jezioro, nasze Mare Polonorum, ale one wciąż traktowane jest jako zbiornik retencyjny czyli miejsce przetrzymywania wody. Wpływ na stan wody reguluje się na zastawie w Pakości zastawą "Wera", która podlega dziś Wodom Polskim. Sytuacja, która nam zagraża i która może powtórzyć się z 2011 roku to kwestia zbiornika Jeziorsko, który jest zbiornikiem retencyjnym dla rzeki Warty - mówi dyrektor NPT.

Jak wyjaśnia rozmówca, woda wypuszczana ze zbiornika ma dwie drogi. Jedną z nich jest właśnie Gopło traktowane jako zbiornik retencyjny. W przypadku opróżniania zbiornika, nawet jeśli opady deszczu są nikłe, wzrost wody w jeziorze i tak jest widoczny. Na początku lutego woda w Gople wynosi o 47 centymetrów wyżej niż dla stanu średniego dla tego okresu.

Kopalnia swoje dokłada, a ostatnie słowo może mieć śnieg z gór

Swoją rolę w podnoszeniu wody w jeziorze ma również pobliska kopalnia. Do Gopła wciąż pompuje ona spore ilości wody. Okazuje się, że znaczenie może mieć również pokrywa śnieżna w Tatrach, największa od kilkudziesięciu lat.

- Jeśli przyjdzie tzw. szybka wiosna, to nie będzie takiej siły, aby woda w Jeziorsku a tym samym także w Gople ich nie zapełniła. Jeśli uspokoi się sytuacja z opadami, w dzień będzie ciepło, a w nocy przymrozek to woda będzie stopniowo schodzić-dodaje Andrzej Sieradzki.

Strefa buforowa to naturalne rozwiązanie

Gopło znajduje się w tzw. trójkącie najniższych opadów. Dzisiejsza sytuacja na Gople wielu zaskakuje, ale w porównaniu do przeszłości jest ona jak najbardziej oczywista.

- Aby dobrze zrozumieć to co się dzieje z Gopłem, należy cofnąć się do tego, co już było. Trzeba wrócić do wielkości jeziora. Kiedyś Gopło miało 11200 tysięcy hektarów. Dziś jest to liczba 2154 hektarów. W sztuczny sposób obniżono jego wielkość o 3 metry i 14 cm. Jeśli coś się dzieje w Gople związanego z opadami, to jezioro po prostu stara się wrócić do swoich poprzednich rozmiarów - wyjaśnia dyrektor NPT.

Pewnym rozwiązaniem, które pozwoliłoby uniknąć strat w gospodarstwach, jest utworzenie strefy buforowej. Wokół jeziora powinny pozostać łąki. Tereny dalsze przeznaczone pod rolnictwo powinny być umiejętne wykorzystywane i eksploatowane. Dotyczy to np. sposoby uprawy tych terenów.

- Z obawą obserwuję rolników, którzy otrzymują pozwolenia na pozyskiwanie wody z wód głębinowych. To jest okradanie przyszłych pokoleń. Pamiętajmy, że wody głębinowe muszą często odbudowywać się przez 500 lat. Przyszłe pokolenia z tych zasobów skorzystać już nie będą mogły. Uważam, że powinno się korzystać z wód powierzchniowych i szanować wodę. Uszanujemy ją, jeśli pozwolimy jej tu pozostać m.in. poprzez zbiorniki retencyjne-dodaje dyrektor.

O sytuacji i charakterze kanałów już jutro na łamach naszego serwisu.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz