Katarzyna Hałasa podsumowuje VII Bożonarodzeniową Paczkę dla Bohatera-MojaKruszwica.plW Kruszwicy, na przełomie listopada i grudnia, ponownie  miała miejsce ogólnopolska akcja Paczka dla Bohatera. Pod hasłem "Bohaterowie wojenni walczyli dla nas, my zawalczmy dla nich" mieszkańcy gminy i okolic przyłączyli się do VII Bożonarodzeniowej Paczki dla Bohatera.  Po raz kolejny Koordynatorem akcji w naszym regionie była Katarzyna Hałasa, a patronat nad wydarzeniem pełniło Stowarzyszenie Krusza.  Tak jak w  poprzednich akcjach chcemy w ten sposób pomóc kombatantom i okazać im szacunek. Z doświadczenia wiemy, że taka pamięć i pomoc z Waszej i naszej strony jest dla Nich niezmiernie ważna i potrzebna, a wzruszenia i radość jaką sprawiają im odwiedziny, życzenia, rozmowy, kartki i paczki jest nie do opisania.

Przedsięwzięcie to jest inicjatywą społeczną, której głównym celem jest wsparcie obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny. Uczestnictwo w akcji ma na celu popularyzowanie i utrwalanie w pamięci społecznej dziejów walk niepodległościowych, udział w procesie wychowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu i obywatelskiego oddania Ojczyźnie oraz osób jej zasłużonym.

Zbiórka  w Kruszwicy  trwała od 11.11.2017 do 13.12.2017. Tym razem głównym punktem zbiórki był Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy dla Dziewcząt w Kruszwicy  im. Polskich Olimpijczyków. 
To tam napływały wszystkie  produkty zebrane w szkołach ,przedszkolach i innych instytucjach , jak również darowane przez kruszwickie zakłady pracy.Wychowanki ośrodka bardzo aktywnie brały udział w segregacji i pakowaniu paczek dla kombatantów. 13.12.15 odbyło się wielkie pakowanie w ,którym uczestniczyła koordynator akcji Katarzyna Hałasa jak również członkowie Stowarzyszenia Krusza, a także dyrektor placówki Pani Ilona Dybicz z dziewczętami z ośrodka. Do pomocy włączyli się również pracownicy tejże placówki. 

W tym dniu zapakowane zostało 48 paczek ,każda po 20 kg. 40 paczek ze środkami czystości i higieny osobistej .Poduszki terapeutyczne ,które otrzymaliśmy od Fundacji AZYMUT z Torunia trafiły do kombatantów z całej  Polski . Nasi Bohaterowie otrzymali również piękne kartki i ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów szkół oraz przedszkolaków. Łącznie podczas akcji zebrano ponad tonę żywności. 

Obdarowano nią 37 kombatantów z Kruszwicy  i okolicznych wsi . Finałem akcji było spotkanie z kombatantami w siedzibie Caritas dnia 15.12.17 ,które prowadziły prezes Stowarzyszenia Krusza Ilona Dybicz i koordynator paczki Katarzyna Hałasa oraz dnia 16.12.17 rozwożenie paczek do domów  tych ,którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogli być na spotkaniu. Spotkanie na które przybyli  byli więźniowie obozu przesiedleńczego:

1. Pani Irena Nowacka,
1. Pani Jadwiga Kostrzak- Sadowska,
2. Pan Antonii Mila ,
3. Pani Zofia Pachlińska,
4. Pan Henryk Majewski,
5. Pan Edmund Ledzianowski,
6. Pan Stanisław Adamczyk
7. Pan Jerzy Kępski ,
8.  Pan Zdzisław Szczepaniak,
9.  Pan Czesława Gogol,
10. Pan  Stanisław Zieliński ,
11. Pan Jan Paczkowski ,
         Były również osoby, które przymuszane były do prac na rzecz III Rzeszy:
12. Pani Wawrowska Irena,
13.  Pani Muszyńska Władysława,
        A także :
14.  Pani Irena Kropska,
15. Pan Piotr Mruk wraz z małżonką,
16. Pani Eugenia Brożek

Do pozostałych kombatantów koordynator Katarzyna Hałasa wraz z członkami Stowarzyszenia Krusza: Adamem Molendą , Arturem Grobelskim ,Tomaszem Ostrowskim oraz uczennicami II kl. Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy ,Julią Kubiak ,Adrianną Adamiak i Kingą Ślązak pojechali z paczkami do ich domów. Dotarli do wsi Bachorce, Piaski, Wola Wapowska, Karsk, Chełmce, Chełmiczki, Gocanowo, Gocanówek do Panów: Jana Skowrona żołnierza AK, Jana Mielcarka- Pan Jan walczył w szeregach Armii Andersa,w grudniu ukończył 102 lata, Antoniego Michalaka, Stanisława Zielińskiego, Stefana Chodakowskiego oraz Panie; Kazimierę Zadkę, Czesławę Wesołowską, Weronikę Iwanow, Helenę Lasotę, Olgę Malicką, Wandę Marek ,Gabrielę Marciniak ,Urszulę Grzybowską, Urszulę Zielińską, Jadwigę Ziemnicę, Martę Chwalisz, Irenę Stepę.

Na spotkanie zaproszeni zostali także przedstawiciele instytucji ,które wsparły akcję .Dodatkowo dołączyli goście z Torunia . Pan Mirosław Murawski wychowawca klasy IV C Społecznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Toruniu zaszczycił nas swoją obecnością wraz z grupką swoich uczniów ,ich rodzicami oraz synem Rafałem ,studentem ,harcerzem 24 Szczepu Harcerskiego im. Obrońców Westerpalatte’’Wędrownicy’’ ,który specjalnie dla naszych kombatantów zaśpiewał ,grając jednocześnie na gitarze ,premierowo ,swoje dwie piosenki. Uczniowie rozdali obecnym  kombatantom  wykonane własnoręcznie kartki świąteczne .Bardzo mocno akcje wsparli również uczniowie klasy III GA tejże szkoły. 

Spotkanie uświetniły również ,swym występem, harcerki i podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego . Przygotowały program patriotyczno – wigilijny pod opieką Pana Pawła Lewartowskiego (scenariusz) Krzysztofa Kosińskiego i Pawła Budnera (oprawa muzyczna) Na spotkaniu nie zabrakło łez wzruszenia wywołanych opowieściami kombatantów. Kombatant  Pan Antoni Mila zaśpiewał  kilka pieśni patriotycznych. Wraz z przybyłym na spotkanie dziekanem Wojciechem Daneckim wszyscy obecni ,aby poczuć nastrój Świąt Bożego Narodzenia ,wspólnie  zaśpiewali kolędy . Po zakończeniu uroczystości kombatanci otrzymali paczki świąteczne. Udział w tej akcji był wielką lekcją historii, patriotyzmu i wolontariatu.  


Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Te słowa Jana Pawła II są kwintesencją tej akcji i potwierdzeniem tego jak dużo szkół, zakładów pracy, instytucji i osób prywatnych pomogło i wsparło  naszych bohaterów .Przerosło nasze oczekiwania to jak dużo osób, każdego dnia dzwoniło i deklarowało chęć wsparcia akcji, która swoim zasięgiem objęła gminę, powiat i województwo.

Akcję wsparli :
Studio masażu Anuri-Karolina Juskowiak,

Studio Fotograficzne-Ewelina Juskowiak,

Szkoła Podstawowa im. Marii Patyk w Sławsku Wielkim

Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej  w Chełmcach 

Szkoła Podstawowa im.Wojska Polskiego w Rusinowie 
  
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy 

Zespół Szkół Weterynaryjno-Przyrodniczych w Kobylnikach.

Gimnazjum nr 1 im.Mikołaja Kopernika w Kruszwicy,

ZSO w Kruszwicy  - Liceum Ogólnokształcące im. Julisza Słowackiego ,Gimnazjum nr 2 im. Polskiego  Czerwonego Krzyża ,Szkoła Podstawowa nr 2 im.Tysiąclecia Państwa Polskiego, Przedszkole Samorządowe nr 3 im. Ewy Lewańskiej 


Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kusocińskiego w Polanowicach wraz z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną- „Filia Polanowice”,

Przedszkole Samorządowe nr 1 „Nad Gopłem'' w Kruszwicy,

Agata  Kwiatkowska wraz ze swoimi podopiecznymi i ich rodzicami ze świetlicy w Brześciu Kujawskim 

Dziękujemy także zakładom pracy ,które wsparły akcję :

Oddział KSC S.A. „Cukrownia Kruszwica”  
ZT Kruszwica S.A.
Zakłady Przetwórstwa Zbożowo Młynarskiego sp.zo.o.
  
 Do akcji dołączyły także placówki spoza naszej gminy: 

 OHP w  Inowrocławiu, 
  
XI Szczep Harcerski im. Jędrka Szwajkerta czyli zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Inowrocławiu,  

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Toruniu(klasa IV a ),Księgarnia PWN w Toruniu, firma transportowa Azymut ,Fundacja ‘‘Serce Dzieciom’’ z Torunia 

 I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu przy wsparciu  P. Elżbiety Piniewskiej 

Do akcji przyłączyły się również osoby prywatne jak również Klub Seniora i Wolontariusza Domu Aniołów Stróżów w Kruszwicy ,a także Olimpijczyk Jakub Krzewina i Kruszwiccy Patrioci –fanklub piłkarski klubu ‘’Gopło’’ Wszystkim wspierającym akcję serdecznie dziękujemy. Pamiętajmy „ Bohaterowie wojenni walczyli dla nas, teraz my zawalczmy dla nich! ”.Koordynator akcji Hałasa Katarzyna .
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

1 komentarze:

  1. Super akcja dla super Bohaterów :-)

    OdpowiedzUsuń