Znamy budżet Kruszwicy na rok 2018-MojaKruszwica.pl


Trzynastu obecnych na sesji Rady Miejskiej radnych, jednogłośnie przegłosowało budżet na rok 2018. Dochody budżetu gminy w 2018 roku wyniosą ponad 70 milionów złotych.Budżet gminy Kruszwica na rok 2018 został uchwalony podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. Za uchwałą zagłosowało trzynastu obecnych na obradach radnych.

Dochody budżetu gminy wyniosą dokładnie 71.297.020 złotych, z czego dochody bieżące obejmą 69.182.460 złotych. Wydatki budżetu gminy stanowić będzie kwota 74.979.020 złotych, z czego wydatki bieżące wyniosą 67.847.573 złote. Największe wydatki tradycyjnie czekają nas w obszarze oświaty i opieki społecznej.

- Projekt budżetu na rok 2018 uwzględnia wszystkie niezbędne wydatki do prawidłowego funkcjonowania gminy. Zawsze większe są oczekiwania, niż możliwości, z jakich może korzystać nasza gmina. Każdego roku budżet staje się pewnego rodzaju krokiem do kolejnych zmian w gminie — powiedział w rozmowie z naszym serwisem Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.

W budżecie na rok 2018 przewiduje się deficyt w wysokości 3.500.000 złotych. Ma on zostać sfinansowany przychodami z tytułu emisji wartościowych.

- Emisja obligacji przeznaczona została na inwestycje gminne. Oprócz ogólnej rezerwy utworzyliśmy również rezerwę celową na zadania z zakresu oświaty i wychowania. Jest to kwota 300 tysięcy złotych. Zwykle tego nie robimy, ale nie mamy pełnej wiedzy, jakie skutki przyniesie ustawa dotycząca oświaty — dodał włodarz.

Budżet na rok 2018 to również inwestycje. Wśród nich znajduje się Fundusz Sołecki zwiększony do kwoty 615 tysięcy złotych. Łącznie zrealizowanych ma zostać ponad 30 zadań inwestycyjnych.

- W budżecie przewidujemy ponad 30 zadań, wliczając w to Fundusz Sołecki. Najważniejsze zadania to m.in. droga Sukowy-Słabęcin, przebudowa ulicy Słonecznej i ścieżki rowerowej, termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących, budowa trzech miejsc rekreacji na terenie miasta oraz budowa hali ogólnodostępnej w Racicach. Ponadto przygotowane zostaną kolejne dokumentacje na ulicę Mieszka, most w Kobylnikach, część ulicy Folwarcznej i Spokojnej. Zakładamy także budowę kładki pod tzw. dużym mostem. Obecnie w tej sprawie prowadzone są prace przetargowe. Na inwestycję przeznaczymy około siedmiu milionów złotych — wylicza burmistrz.

Budżet na rok 2018 to również dalsza rozbudowa gminnego oświetlenia oraz realizacja Funduszu Sołeckiego. Na ten rodzaj budżetu obywatelskiego przeznaczone zostanie 615 tysięcy złotych. Ponadto samorząd wciąż liczy na unijne dofinansowania.

- Fundusz Sołecki od lat z powodzeniem realizowany jest w naszej gminie. Mieszkańcy traktują go jak budżet obywatelski dzięki, któremu mogą realizować swoje lokalne inwestycje. Liczymy na uruchomienie m.in. środków z PROW na ulicę Chabrową. Dostępność środków unijnych i dofinansowań jest bardzo ważna. Część zadań mamy zamiar realizować właśnie z ich udziałem — dodaje burmistrz.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

4 komentarze:

 1. Albo ta relacja jest jakimś dziwnym stylem pisana, albo ktoś sobie kpi z mieszkańców chwaląc się takim budżetem. A ilu radnych było przeciwnych lub wstrzymało się od głosu i kto to był? Co z rozbudową urzędu? Nie widać by była ukonczona, ale też nie ma jej w informacji o przyszłorocznych wydatkach. Czyżby już zapłacono wykonawcy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy ul Dobra posiada fundusz sołecki ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki ci Darku za zrobienie w uja Mieszkańców Chełmc /Chełmiczek /Morg za dalszy brak kanalizacji będziemy pamiętać przy wyborach
  a o podwyżce za śmieci możesz pomarzyć bo strajki się szykują żebyś przypadkiem wraz ze swoją kastą nie wyjechał na taczkach.... Jeszcze raz Dziękujemy !...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "żebyś przypadkiem wraz ze swoją kastą nie wyjechał na taczkach"
   Nie widzę przeciwwskazań, ale mam do Was prośbę- jadąc po Darka nie zabierajcie po drodze do Kruszwicy do taczek jego byłego pryncypała z Mórg.

   Usuń