Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa o szczegółach Mieszkania Plus - MojaKruszwica.plRządowy program wchodzi w fazę realizacji. Dotychczas listy intencyjne podpisało 77 gmin z całej Polski. O szczegóły programu dopytujemy w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.Z licznymi pytaniami dotyczącymi Mieszkania Plus, zwrócili się do naszej redakcji mieszkańcy Kruszwicy. Przypomnijmy - to właśnie legendarna stolica Polski znalazła się w dziewiątce samorządów kujawsko-pomorskiego, które podpisało list intencyjny na budowę mieszkań w ubiegłym tygodniu.

Z informacji udostępnionej przez ministerstwo wynika, że I filar pakietu Mieszkanie Plus, obejmujący budowę mieszkań na wynajem z opcją wykupu, realizowany jest przez dwa uzupełniające się modele: komercyjny i regulowany. Pierwszy realizowany będzie przez BGK Nieruchomości SA. Drugi prowadzony przez Krajowy Zasób Nieruchomości. Zasady tego modelu określone są w ustawie o Krajowym  Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 r.

- Zarówno KZN jak i BGKN prowadzą rozmowy z kolejnymi samorządami. Do wszystkich samorządów w Polsce zostały wysłane informacje na temat programu, MIB zorganizowało także 16 regionalnych konferencji informacyjnych dla przedstawicieli samorządów w każdym województwie.Szczegółowe informacje na temat zaawansowania rozmów z KZN i BGKN posiadają poszczególne gminy, dlatego prosimy o przesłanie pytań do konkretnego samorządu - mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Mieszkania budowane w ramach programu Mieszkanie Plus mają spełniać te same standardy jak inne projektowane, budowane i oddawane do użytkowania mieszkania w Polsce. Z informacji udostępnionych przez ministerstwo wynika, że lokale będą przygotowane do zamieszkania przez rodziny i osoby zgłaszające się po mieszkanie z programu Mieszkanie Plus. 

Szczegóły dotyczące wyposażenia i aranżacji wnętrz mają być ustalane z najemcami lub właścicielami mieszkań. W rządowym programie może być stosowne kryterium pierwszeństwa, opracowane na wypadek większej ilości chętnych na mieszkanie niż dostępnych w gminie mieszkań.

Katalog ustawowych kryteriów pierwszeństwa, z których poszczególne będą wybierane w przypadku większej liczby chętnych niż mieszkań jest dostępny KZN na rzecz najemców

Najemcy mają ponosić opłaty za czynsz oraz koszt mediów (na podstawie licznika). Osoby, które wybiorą wariant z dojściem do własności mają płacić ratę kapitałową za wykup mieszkania, w wysokości 20% czynszu najmu (przy założeniu 30-letniego okresu wykupu).
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz