Gdynia: Uroczystość pochówku szczątków śp.kmdr Zbigniewa Przybyszewskiego [LIVE]-MojaKruszwica.pl


O godzinie 10:30 rozpoczną się uroczystości pochówku szczątków oficerów Marynarki Wojennej. Wśród nich jest śp.kmdr Zbigniew Przybyszewski z Giżewa.


14:2514:11

- 16 grudnia 1952 roku, w mokotowskim więzieniu strzałem w tył głowy został zamordowany bohaterski dowódca 31. Baterii Artylerii Nadbrzeżnej na Helu kmdr Zbigniew Przybyszewski.  Miejsce jego pochówku aż do 2014 roku pozostawało tajemnicą - pisze Bartłomiej Grabowski z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego. Więcej:  65. rocznica śmierci kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego

13:40

- Skazani na śmierć i zamordowani przez stalinowskie władze oficerowie Marynarki Wojennej doczekają się godnego pochówku na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu - pisze Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. Więcej Pogrzeb Obrońców Wybrzeża

13: 30

- Prezydent RP Andrzej Duda: Obrońcy Polskiego Wybrzeża, wierni do końca słowom, wiernie będziemy Ciebie strzec. W jakimś sensie, możemy dziś powiedzieć, że za to zobowiązanie oddali życie.

13:28

O torturach jakie spotkały komandorów m.in. Zbigniewa Przybyszewskiego w audycji Radia PiK z 2015 roku: Zbyszko z Giżewa


13:15Pogrzeb komandora Zbigniewa Przybyszewskiego.13:11

- Efekty prac na Łączce mają prawo wstrząsnąć Polską i Polakami zwłaszcza rodzinami oraz bliskimi ofiar, bo z pełną mocą udowadniają, że wojna nie skończyła się dla Polski w 1945 roku, to gorzka i smutna prawda – napisał prezes Rady Ministrów. Zwracając się do rodzin ofiar totalitaryzmu podkreślił, że „pamiętamy, chcemy pamiętać, zawsze będziemy pamiętać.

12:45

- Czy można sobie wyobrazić bardziej wyrafinowane okrucieństwo i poniżenie godności człowieka niż zakazanie godnego pochówku jego ciała? - mówił podczas mszy pogrzebowej biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

12:41

- W powojennej Polsce w okresie stalinowskim sprawujący władzę nie tylko pozbawiali niewinne ofiary życia, ale chcieli także zatrzeć prawdę o dokonanej zbrodni. Zakazano wydania ciał rodzinom pomordowanych. Wmawiali sobie i innym: nie ma ciała, nie ma grobów, a więc nie ma zbrodni. W ten sposób zabijemy także pamięć o ofierze, a niesprawiedliwi sędziowie i więzienni oprawcy unikną sprawiedliwej kary. W ten przerażający scenariusz wpisuje się historia trzech polskich komandorów Marynarki Wojennej - Jerzego Staniewicza, Stanisława Mieszkowskiego i Zbigniewa Przybyszewskiego - powiedział biskup Józef Gozdek.


12:30

Trwają dalsze uroczystości związane z wręczeniem przedstawicielowi rodziny aktu pośmiertnego mianowania śp. kmdr. Jerzego Staniewicza na stopień kontradmirała; egzekwie na Cmentarzu Marynarki Wojennej z udziałem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, złożenie szczątków w „Kwaterze Pamięci”


11:50

Na uroczystościach w Gdyni jest także doradca wojewody kujawsko-pomorskiego Jacek Tarczewski.


11:42

Ulicami miasta przemieszcza się właśnie kondukt pogrzebowy. Uda się on na Cmentarz Marynarki Wojennej.

11:31

News Today opublikował film na kanale YouTube o pogrzebie bohaterów.
11:03

W uroczystościach biorą udział Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika, Inspektor Marynarki Wojennej kontradm. Mirosław Mordel, parlamentarzyści PiS, prezes IPN Jarosław Szarek oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


10:58

-  Z racji tego wymazania jego postaci z kart historii Polski on dla mnie jest i wyklęty, i niezłomny. Bo niezłomność przejawiała się w tym, jaką miał postawę podczas zakończenia wojny, w obozie i później przez te 2 lata więzienia i znęcania się nad nim aż do momentu śmierci - wyznała prawnuczka Zbigniewa Przybyszewskiego w rozmowie z Radiem Gdańsk.

10:57

"Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju". Homilia rozpoczęta słowami z Księgi Mądrości.

10:56

-  Zostali straceni, oskarżeni pod fałszywymi zarzutami o szpiegostwo i zamordowani. Ludzie, którzy tworzyli polską Marynarkę Wojenną – podkreśla Jarosław Szarek, prezes Instytutu pamięci Narodowej w TV Trwam.

10:46

W kościele na gdyńskim Oksywiu trwa msza żałobna. Uroczystościom przewodzi biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek.  Po mszy kondukt z trumnami przejdzie na gdyński Cmentarz Marynarki Wojennej. Oficerowie zostaną pochowani w Kwaterze Pamięci.


10:36

W Polanowicach kwiaty i znicze przy grobowcu rodziny Przybyszewskich złożyło Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.


10:24

Do Gdyni udała się oficjalna delegacja kruszwickiego samorządu z Burmistrzem Kruszwicy Dariuszem Witczakiem. Wyjazd zorganizowało również Stowarzyszeni Edukacji i Rozwoju Amicus.10:13

Msza święta żałobna w Kościele Marynarki Wojennej RP pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni przy ulicy inż. Jana Śmidowicza. W uroczystości weźmie udział Prezydent RP.


10:06

W Gdyni odbywają się uroczystości pogrzebowe trzech komandorów Marynarki Wojennej. To ofiary zbrodni sądowej w czasach stalinowskich. Ich szczątki spoczną na Cmentarzu Marynarki Wojennej.Komandor Zbigniew Przybyszewski urodził się w Giżewie pod Kruszwicą.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz