Burmistrz Kruszwicy na łamach Panoramy Kruszwickiej podsumował 2017 rok-MojaKruszwica.plTradycyjnie na łamach miesięcznika samorządowego Panoramy Kruszwickiej, Burmistrz Kruszwicy podsumował odchodzący rok. Podkreślił w nim m.in. zrealizowane inwestycje oraz wydarzenia kulturalne na terenie nadgoplańskiej gminy.Wzorem ubiegłych lat, pragnę podzielić się z Państwem informacjami na temat rezultatów naszej rocznej pracy, podsumowując podjęte działania i wspomnieć o planach na przyszły rok.

Rok 2017 był rokiem wielu inwestycji oraz wydarzeń. W mijającym roku kruszwicki samorząd zrealizował blisko 60 zadań inwestycyjnych (łącznie z Funduszem Sołeckim) na kwotę ok. 10 mln zł. W pierwszej połowie tego roku przy Szkole Podstawowej nr 1 zbudowany został zespół boisk sportowych, w skład którego wchodzą: boisko do piłki ręcznej, boisko do koszykówki, boisko do siatkówki, a także kort tenisowy. Obiekt wyposażony został również w bieżnię okrężną 4-torową o długości 200 m, bieżnię prostą o długości 80 m, dwie skocznie do skoku w dal i trójskoku, skocznię wzwyż, dwie rzutnie do pchnięcia kulą, a także trybuny przenośne na 66 miejsc. Teren został ogrodzony i oświetlony. Wykonano odwodnienie liniowe do płyty boiska z odprowadzeniem do istniejącej kanalizacji deszczowej, utwardzenie terenu kostką betonową, a także zamontowano piłko-chwyty. Gmina Kruszwica na realizację tego zadania uzyskała dofinansowanie w kwocie 400 tys. zł.

W tym roku ulica Kujawska pomiędzy blokami 27, 33, 35 i 37 zyskała nową nawierzchnię i ponad 100 miejsc parkingowych. Przebudowanych zostało łącznie 478,20 m odcinków drogi. 

Dzięki tej inwestycji zyskaliśmy kolejną ładną część osiedla i Kruszwicy, a co najważniejsze poprawiła się jakość życia naszych mieszkańców. W mijającym roku zakończyliśmy także prace związane z kompleksową przebudową dwóch ulic w starej części miasta, a mianowicie ulicy Kasprowicza i  Lipowej. Przebudowa obejmowała m.in. remont istniejącej jezdni z lokalną korektą przebiegu trasy wraz z wykonaniem niezbędnych poszerzeń oraz odcinków o nowej konstrukcji jezdni, przebudowę chodników i zjazdów, wykonanie ciągu pieszo-rowerowego oraz ścieżki dla rowerzystów, rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej dla zapewnienia właściwego odwodnienia rozbudowywanego odcinka drogowego oraz piwnic znajdujących się w sąsiedztwie ulicy. 

Niemal równocześnie z oddaniem ulic do użytku rozpoczęły się prace związane z termomodernizacją budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Kasprowicza. W ramach inwestycji przewidziano między innymi: ocieplenie budynku, wymianę instalacji grzewczej, przebudowę kotłowni oraz wymianę stolarki i remont dachu. Poprawa efektywności energetycznej wpłynie również na obniżenie tzw. niskiej emisji, a także zasadniczo zmniejszy koszty utrzymania obiektu. 

Ponadto w bieżącym roku zrealizowano takie inwestycje jak: przebudowa drogi w Polanowicach, budowa chodników w Sławsku Wielkim i przy cmentarzu w Kruszwicy wraz z utwardzeniem miejsca pod kontenery, budowa wentylacji i zabezpieczeń przeciwpożarowych wraz z wymianą dachówki w Środowiskowym Domu Samopomocy, rozbudowa oświetlenia drogowego w Kruszwicy i w miejscowościach: Janocin, Chrosno, Kobylniki, Lachmirowice, Baranowo, Racice, Karsk oraz Piaski. Na część tych zadań udało się uzyskać dofinansowanie zewnętrzne. Wspólnie z Powiatem Inowrocławskim podjęliśmy się przebudowy dróg w Polanowicach i Głębokiem oraz chodników przy ul. Cmentarnej (nasz samorząd poniósł 50% kosztów tych zadań).

Ponadto przy współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad udało się doprowadzić do budowy ciągu pieszo-rowerowego z Kruszwicy do Kobylnik.

Niestety z uwagi na problemy z firmą wykonawczą nie udało się oddać w terminie do użytku rozbudowywanego budynku Urzędu Miejskiego, w którym to znajdzie się Urząd Stanu Cywilnego oraz siedziba Rady Miejskiej. Jednakże po podjęciu kroków prawnych oraz wezwań do wykonania zobowiązania nowa cześć budynku powinna funkcjonować od początku przyszłego roku. Pozwoli to naszym mieszkańcom na załatwianie spraw administracyjnych w jednym miejscu, a śluby będą zawierane w nowoczesnej i przestrzennej sali.Ponadto obiekt będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

Mijający rok, to także kolejny okres funkcjonowania funduszu sołeckiego na terenie naszej gminy. Mieszkańcy sołectw zadecydowali, na co przeznaczyć ponad pół miliona złotych z gminnego budżetu. W 2017 roku m.in. doposażono place zabaw w Gocanowie, Kobylnikach, Lachmirowicach, Ostrowie oraz Janocinie, zmodernizowano ogrzewanie w świetlicy w Chrośnie a świetlice w Tarnowie i Polanowicach zyskały nowe kontenery na pomieszczenia gospodarcze.

W tym roku Gmina Kruszwica pozyskała dofinansowanie na budowę nowoczesnych miejsc rekreacji na terenie Kruszwicy. Planowane obiekty zostaną wybudowane w następujących lokalizacjach: Osiedle Zagople - przy istniejącym już tzw. „Miasteczku rowerowym”, przy ul. Nadgoplańskiej w pobliżu plaży oraz przy przystani żeglarskiej LOK „Popiel”. Wszystkie te obiekty będą dostosowane do osób niepełnosprawnych. Ponadto planujemy pozyskać środki zewnętrzne na budowę placu zabaw przy ul. Lipowej, gdzie oprócz typowych urządzeń zabawowych zaplanowano również siłownie plenerowe oraz tor do wyczynowej jazdy rowerem tzw. „pumptrack”. Ponadto w planach na 2018 rok znalazła się przebudowa ulicy Słonecznej w Kruszwicy (od ul. Grodzkiej do ul. Nadgoplańskiej), która jest częścią dużego projektu rozbudowy ścieżek rowerowych na terenie Gminy. Będzie to droga wykonana z kostki brukowej oraz ścieżka rowerowa z nawierzchni bitumicznej prowadząca od ul. Grodzkiej do ul. Plażowej. W ramach zadania wykonana zostanie również sieć kanalizacji deszczowej wraz z odprowadzeniem wód opadowych do jeziora Gopło. 

Podjęliśmy także starania o połączenie ścieżek pieszo-rowerowych rozdzielonych drogą krajową nr 62 poprzez wybudowanie kładki pod mostem w Kruszwicy, o co od wielu lat zabiegali mieszkańcy aktywnie uprawiający bieganie, nordic walking oraz jazdę na rowerze. Wśród pozostałych planów nasz samorząd przewiduje realizację m.in.: przebudowy parkingu przy ul. Kraszewskiego w Kruszwicy, budowy chodnika w Tarnówku, dalszej rozbudowy oświetlenia drogowego oraz budowy hali sportowo-rekreacyjnej w Racicach przeznaczonej dla wszystkich mieszkańców tej części naszej gminy. Ważną i długo oczekiwaną inwestycją jest przebudowa drogi gminnej Słabęcin – Sukowy. W przyszłym roku planowana jest realizacja I etapu tego zadania. Ponadto zwiększy się pula środków przeznaczonych na Fundusz Sołecki, który jest bardzo istotnym elementem rozwoju obszarów wiejskich.

Bieżący rok wypełniony był również wieloma wydarzeniami kulturalno – sportowymi. Po raz pierwszy w historii w naszym mieście odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Była to druga tak prestiżowa międzynarodowa impreza w ostatnich latach, której pierwszym gospodarzem została Kruszwica. W zawodach wzięło udział 400 zawodników i zawodniczek z 30 państw. W lipcu odbyła się pierwsza edycja Aquathlonu, w której wzięło udział prawie 70 zawodników i kilkuset kibiców. Wspierali oni uczestników zmagań, którzy przyjechali do nas z całej Polski. Zawodnicy mieli do przepłynięcia dystans liczący pół kilometra oraz bieg na odcinku pięciu kilometrów ulicami Kruszwicy. Do organizacyjnego sukcesu tego wydarzenia przyczyniła się doskonała współpraca z współorganizatorem zawodów tj. Nadgoplańskim WOPR oraz z głównym sponsorem, którym były Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. Dużą atrakcja były również takie imprezy jak: Kujawskie Nowalijki, Dni Kruszwicy, majówka, dożynki gminne, Kujawskie Misterium Męki Pańskiej, Kruszwickie Dni Sportu, XXIX Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń oraz ok. 40 rajdów rowerowych. 

Wszystko to czyni Kruszwicę miejscem atrakcyjnym dla turystów i naszych mieszkańców. Podsumowując, pragnę podziękować wszystkim, którzy włączyli się w jakąkolwiek działalność na rzecz naszej gminy oraz mieszkańcom za wszelką pomoc, zrozumienie i przychylność.

Dziękuję Radnym Rady Miejskiej, Dyrektorom jednostek organizacyjnych, pracownikom Urzędu Miejskiego, przedsiębiorcom, członkom stowarzyszeń i organizacji. 
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

5 komentarze:

 1. Dareczku gdzie obiecana kanaliza dla Chełmc/Chełmiczek/ Morg??

  OdpowiedzUsuń
 2. W kolejnej kadencji. Pod warunkiem, że ktoś inny nie/zajmie fotel

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja piernicze czy dla Chelmc liczy sie tylko kanaliza jeden drugi trzeci artykuł i znow temat kanaliza w Chelmcach jak by w naszej gminie nie bylo innych miejscowości.Za poprzedniego burmistrza chyba duzo w Chelmcach bylo zrobione a inne miejscowosci zostawaly daleko w tyle.wiecznie wam malo

  OdpowiedzUsuń
 4. Heh prawie jak kraina miodem i mlekiem płynąca. Kruszwica atrakcją turystyczną ??? Żenada włodarzu. Zero zaplecza i atrakcji, wejście na Mysią Wieżę zajmuje 15 min, potem słit focia i heja w dalszą podróż. Tak robi 90 % turystów. Poza tym gdzie obiecane trzy lata inwestycje? Najlepiej coś obiecać a potem użalać się że mnie udało pozyskać się środków. Tak każdy potrafi i niekoniecznie za prawie 12 tys. miesięcznie. Nie szukając daleko, Hotelik Sportowy - studnia bez dna, rozbudowa urzędu- porażka ale cóż , być może niedługo nastąpi dobra zmiana i w Kruszwicy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O niektórych miejscowościach w tej gminie to pan burmistrz od początku swojej kadencji zapomina.Szkoda.

  OdpowiedzUsuń