Wybory Samorządowe 2018: PiS pokazał projekt ustawy. Likwidacja Jednomandatowych Okręgów Wyborczych to jeden z postulatów-MojaKruszwica.pl

 
 
 
72 strony. Tyle dokładnie ma przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt ustawy dotyczący zmian w ordynacji wyborczej w samorządach. Mowa m.in. o partycypacji obywatelskiej ale też regulacji prawa wyborczego.

 
Rządzący gminami i miastami mogą liczyć maksymalnie na dwie kadencje. To najważniejsza z propozycji jakie zobaczymy w przygotowanym projekcie ustawy. Drugą jest planowana likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych. W miastach takich jak Kruszwica, powrócą listy wyborcze co wzmocni pozycję partii politycznych.
 
 
Twórcy ustawy zaznaczają jednocześnie, że uprawnienia radnych zostaną rozwinięte. Ich możliwości kontrolne znacznie wzrosną. Samorządowcy mogą żądać określonych informacji i materiałów, mieć wstęp do pomieszczeń oraz wglądu do dokumentacji np. gminnych spółek prawa handlowego.
 
Przygotowany przez rządzące ugrupowanie projekt ustawy zapowiada także likwidację ograniczeń do jednej tury, a kandydat na wójta uzyska możliwość startu na randego tylko w tej samej gminie i nie będzie mógł być wpisany na listy np. do sejmiku. Liczba radnych ma zostać, zgodnie z projektem ograniczona i wynosić od 3 do 7 radnych w okręgu wyborczym.
 
W przypadku powiatów będziemy wybierać maksymalnie 7 (zamiast 10) radnych. Zmiany obejmą także sam organ nadzorujący wybory czyli Państwową Komisję Wyborczą oraz zasady wyłaniania komisarzy. Mają być oni wybierani osobno, zarówno na szczeblu powiatowym jak i wojewódzkim. Ich kadencja będzie trwała pięć lat. Jeśli ustawa zostanie przyjęta bez poprawek, wybory w komisjach będziemy mogli oglądać przez internet. Ulegnie zmianie także liczba członków komisji.
 
Planowane zmiany sięgną też konieczności wprowadzenia budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu. Sami obywatele będą mogli także składać skargi i petycje do specjalnie powoływanych komisji.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

3 komentarze:

 1. Witamy w 1947 roku

  OdpowiedzUsuń
 2. Mają rozmach ....

  OdpowiedzUsuń
 3. Dwie komisje,szklane urny,"nadworny komisarz",okręgi w/g PiSowej oriętacji... co jeszcze wymyślą rządzący, czy szykuje na się powtórka z rozrywki?
  "Oto tajemnicza szkatułka: wrzucasz Mikolajczyka,
  wyskakuje Gomółka".
  W 1947 roku wierzono jeszcze, ze w
  demokratycznych wyborach będzie można pokonać komunistów."

  Czy ten żartobliwy wierszyk o uczciwości wyborów przyjdzie na uaktualnić do roku 2018 w XXI w.!!!!?
  np.
  Wrzucasz -wrzucasz p.kurczaka wyskakuje ... kaczuszka?

  OdpowiedzUsuń