Uroczystość Wszystkich Świętych: Kruszwiczanie nad grobami bliskich-MojaKruszwica.pl


W Kościele katolickim obchodzone jest właśnie święto Wszystkich Świętych. W zadumie i smutku odwiedzamy groby paląc znicze oraz modląc się za dusze zmarłych.


Oprócz wymiaru święta pełnego refleksji, należy pamiętać o jego charakterze religijnym, którego celem jest oddawanie czci Wszystkim Świętym, osobom, które "cieszą się radością życia w niebie i orędują u Pana Boga".

Do tego grona należą nie tylko kanonizowani i błogosławieni, ale wszyscy wierni, którzy nigdy nie zostaną wyniesieni na ołtarze, a którym Kościół w sposób szczególny chce oddać hołd. 

Obchody liturgiczne Wszystkich Świętych obejmują oficjum oraz uroczystą mszę. Sposoby odmawiania oficjum i odprawiania mszy, były w średniowieczu zróżnicowane lokalnie. Ujednolicenie nastąpiło dopiero w XVI wieku dzięki decyzji Kościoła w sprawie zatwierdzenia formularzu uroczystości. 

W Polsce uroczystość Wszystkich Świętych jest ściśle powiązana z Dniem Zadusznym (2 listopada).
Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. (Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami, dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan, to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych.)

Święto to było dniem wolnym, również w czasach PRL-u, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych. Nazwa ta utrwaliła się w świadomości wielu osób, jako kościelna nazwa uroczystości liturgicznej: Wszyscy Święci.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz