Sławsk Wielki: Maria Patyk była kobietą niezwykłą! [FOTO+VIDEO]-MojaKruszwica.pl


W Sławsku Wielkim miała miejsca promocja książki "Maria Patyk - Kobieta Niezwykła" . Autorem publikacji jest inowrocławianin Bartłomiej Gapiński. Wnioski z zaprezentowanej publikacji są oczywiste - Maria Patyk była kobietą niezwykłą.Promocja książki o znanej regionalistce odbyła się w Szkole Podstawowej w Sławsku wielkim, której od kilku lat patronuje zmarła przed laty Maria Patyk. Jej sylwetkę przedstawił autor książki inowrocławianin Bartłomiej Gapiński, historyk i etnolog.


- Maria Patyk była przywiązana do lokalności. inspirowała się tradycją kujawską. Była człowiekiem działającym dla ludzi i z myślą o tych ludziach. Była tutejsza. Jedną stąd. Była podobna aczkolwiek  na swój sposób obca - stwierdził Gapiński.

Publikacja historyka obejmuje analizę postaci Marii Patyk. Jest bogata w zdjęcia, zawiera także relacje mieszkańców i osób, które regionalistkę pamiętają.

-  Mieli szczęście ci, którzy spotkali na swojej drodze Marię Patyk, kobietę niezwykłą, która swoje serce zostawiła tutaj, wśród nas - skomentowała dyrektor placówki Wiesława Hodyl.

Podczas promocji książki, atrakcję zapewnił śpiew kujawski oraz dzieci szkoły podstawowej, dla których Maria Patyk jest patronem.Nieznane szczegóły na temat regionalistki opowiedziała Wanda Szkulmowska, promotor sztuki i tradycji ludowej naszego regionu, pracownik m.in. Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy w latach 1956-1988, autorka wielu publikacji poświęconych sztuce ludowej oraz wydawnictwa multimedialnego "Ziemia rodzinna to Kujawy".Promocja książki stała się również okazją do wręczenia Złotej Odznaki za wkład w krzewienie kultury ludowej, księdzu Otto Szymków oraz autorowi publikacji Bartłomiejowi Gapińskiemu. Działaczy dekorował dr Ryszard Stanek, dyrektor Prymasowskiego Uniwersytetu Ludowego w Strzelnie.Marię Patyk wspominali również mieszkańcy Sławska Wielkiego i przybyli na spotkanie goście.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz