Rewolucja w samorządach? Według projektu PiS ma nastąpić likwidacja Jednomandatowych Okręgów Wyborczych - MojaKruszwica.pl"Gazeta Polska Codziennie" poinformowała o planowanych zmianach w kodeksie wyborczym, które w najbliższym czasie ma zamiar złożyć Prawo i Sprawiedliwość. Oprócz zmian związanych z procedurą liczenia głosów, ma nastąpić likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach. 


Przeprowadzone trzy lata temu wybory do Rady Miejskiej pozwoliły na start w jednomandatowych okręgach wyborczych. Mieszkańcy zamiast głosować na wyborczą listę, głosy oddawali na poszczególnych kandydatów. Zdaniem GPC wkrótce rządzące Prawo i Sprawiedliwość ma zmienić te procedury.

Co o sprawie myślą kruszwiccy samorządowcy? Już dzisiaj w naszym serwisie.

- Według Kaczyńskeigo jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW) rodzą wiele patologii. Prezes PiS przekonuje, że nie odzwierciedlają poparcia dla partii, a promują obecnych radnych - czytamy na łamach WPROST.


W propozycjach nowego kodeksu wyborczego mają znaleźć się m.in. kamery w lokalach wyborczych, przezroczyste urny do glosowania, jednolite karty wyborcze oraz zakaz równoległego startu kandydatów na różne stanowiska.

Trzy lata temu kandydatów do Rady Miejskiej, po raz pierwszy od 20 lat wybieraliśmy w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych. Jeśli zapowiadane zmiany wejdą największą szansę w Radzie Miejskiej uzyskają ugrupowania o najaktywniejszych strukturach w samorządzie. Związane jest to z koniecznością obsadzenia list wyborczych w okręgach wielomandatowych. 

Co o sprawie myślą kruszwiccy radni? Czytaj już dzisiaj w naszym serwisie.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz