Upamiętniliśmy ofiary tragicznego października w Rożniatach [FOTO+VIDEO]W Rożniatach i Kobylnikach pod Kruszwicą zostały zorganizowane uroczystości upamiętniające ofiary tragicznego października 1939. To właśnie tam zamordowano mieszkańców naszego regionu.


Działania niemieckiego okupanta stawiały na wyniszczenie i pacyfikacje naszego narodu. Tak było również w Rożniatach i Łagiewnikach, dwóch miejscach pamięci nadgoplańskiej gminy.

- Cieszę się, że możemy dzisiaj się tutaj spotkać i oddać pamięć tym, którzy tutaj zginęli. Sądziłem, że będzie nas mniej, a naliczyłem nas ponad 70 osób-stwierdził radny Andrzej Michalak, jeden z inicjatorów organizowanych przy obelisku spotkań.

W tym roku uroczystości przy obelisku połączone zostały z Dniem Rożniat. Na świetlicy w Kobylnikach przypomniano archiwalny film dotyczący Mszy świętej upamiętniającej zamordowanych w Rożniatach oraz dyskutowano na temat tego jak doszło do zbrodni.

Podczas uroczystości głos oddano świadkom makabrycznych wydarzeń. Część zdarzeń związanych z tragedią w Rożniatach pamięta Franciszek Janowski oraz Antoni Mila, którego ojciec zginął w właśnie Rożniatach.

Relacje video z wydarzenia wkrótce.


-  Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz