Sławsk Wielki: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Kujawiak" zaprasza do kwesty na cmentarzu parafialnym-MojaKruszwica.pl1 listopada Stowarzyszenie Wsi "Kujawiak" organizuje zbiórkę publiczną na cmentarzu parafialnym. Zebrane środki pójdą na nowe inwestycje związane z cmentarzem.


Stowarzyszenie  realizując cele statutowe dotyczące działań na rzecz środowiska, w tym zachowania dóbr kultury, ponad 10 lat temu zainicjowało i pilotowało działania związane z rewitalizacją cmentarza parafialnego, w wyniku których, przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Kruszwicy oraz z zebranych środków społecznych, udało się utwardzić cmentarne alejki oraz drogę przeznaczoną dla konduktów pogrzebowych. 

- Od pięciu lat prowadzone są dalsze prace mające poprawić wygląd cmentarza. Ofiary z prowadzonych kwest przeznaczone są na renowacje starych i zabytkowych grobów. Z trzech kolejnych zbiórek ufundowano nagrobek rodzinie Potworowskich-dawnych właścicieli obecnej kaplicy przedpogrzebowej - przekazuje stowarzyszenie.

Środki z ubiegłorocznej i tegorocznej kwesty przeznaczone zostaną na renowacje starego grobu z 1921 oraz jeśli ich wystarczy, na kolejne prace przy mogiłach II wojny światowej.

- Dzięki ofiarności odwiedzających groby bliskich, możliwe jest prowadzenie ww. prac. Cmentarz zyskuje na swym wyglądzie, a pomniki przeszłości nie odchodzą w zapomnienie - dodają organizatorzy.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz