Promocja książki o Marii Patyk. Już 2 listopada - MojaKruszwica.plNa 2 listopada o godzinie 13:00 w Szkole Podstawowej zaplanowano promocję książki o znanej regionalistce Marii Patyk.Wydarzenie zaplanowano na 2 listopada o godzinie 13:00 w Szkole Podstawowej im. Marii Patyk w Sławsku Wielkim odbędzie się za promocję książki Pana Bartłomieja Gapińskiego pt. "Maria Patyk - Kobieta niezwykła".

Podczas spotkania istnieje możliwość zakupu książki w cenie 40 zł.

Maria Patyk urodziła się 10 sierpnia 1924 r. w Pieckach koło Kruszwicy. Od 1949 r. pracowała jako nauczyciel w szkole w Bachorcach, aż do roku 1951 r., kiedy to zatrudniona została w szkole w Sławsku Wielkim. Kochała Kujawy, tu narodziły się jej pasję związane z folklorem ludowym. Miała talent do haftu i twórczej pracy folklorystycznej. Była także przewodniczącą koła gospodyń w latach 60-tych. Pracowała na rzecz wsi, znacznie upiększając jej walory widokowe (powstały piękne ukwiecone ogrody). Organizowała wycieczki do teatru i opery, pielęgnowała zamiłowanie do regionu kujawskiego.

Z inicjatywy pani Marii w 1965 r.  opracowano stroje kujawskie. Kobiety ze Sławska Wielkiego pod okiem przewodniczącej, która na zakup materiałów nie żałowała swych oszczędności, same uszyły stroje regionalne. By nauczyć się jak je ozdobić, zorganizowano kurs haftu.

Czytaj więcej: LINK
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz