26 lat temu odbyły się wybory parlamentarne. Tak do pójścia do urn namawiał Informator Kruszwicki-MojaKruszwica.pl27 października 1991 roku odbyły się wybory parlamentarne. Poniżej archiwalny zapis tego jak do pójścia do urn namawiał Informator Kruszwicki.


18.X.1991

27 października-wybory parlamentarne

Znów przychodzi nam zachęcić Państwa do wzięcia udziału w głosowaniu w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 27 października 1991 roku. Wiemy, że wielu inaczej wyobrażało sobie nową rzeczywistość ustrojową. My jednak uważamy, że mimo wszystko, w okresie przedwyborczym świadomy obywatel powinien zainteresować się programami różnych partii i 27 października oddać głos na listę, do której może mieć największe zaufanie.

W naszym okręgu obejmującym województwo bydgoskie w wyborach do Sejmu będziemy głosować na jedną z 20-list, a w wyborach do Senatu na dwóch z 15-u kandydatów.

Na kogo głosować, każdy powinien zadecydować sam tak, by być w zgodzie z własnym sumieniem. My ze swojej strony chcielibyśmy zachęcić niezdecydowanych do zauważenia niektórych list.

Z listy nr 66 Bydgoskiej Listy Jedności Ludowej kandyduje pod pozycją 2 burmistrz Kruszwicy dr Tadeusz Gawrysiak. Wydaje się nam, że spośród kandydatów z naszego środowiska ma on największe szanse wyborcze.

Bydgoska Lista Jedności Ludowej jest wspólną listą PSL-u i "Solidarności" RI. Mieszkańcy wsi i sympatycy rolnictwa powinni zastanowić się nad tą właśnie kandydaturą. Byłby to pierwszy poseł z naszej gminy.


Badania opinii społecznej w całym kraju wykazują największe poparcie dla listy nr 54 Unii Demokratycznej. Unia proponuje zmiany bardziej ewolucyjne niż rewolucyjne. Kandydaci uD z województwa bydgoskiego to ludzie godni zaufania. Z naszego rejonu z listy nr 54 Unii Demokratycznej kandyduje pod poz. 8 pan Jan Koziorowski z Inowrocławia. Jego żona jest kruszwiczanką.

Kandydaci UD do Senatu znajdują się na 1 i 2 miejscu karty do głosowania i są to pp. Stanisław Betlejewski i Eleonora Harendarska.

Do Senatu kandyduje też mieszkaniec naszej gminy p. Ryszard Stanek, poz. 12 popierany przez "Jedność Ludową". Poza wymienionymi z naszej gminy kandyduje jeszcze do Sejmu dwóch rolników. Z listy nr 13 Komitetu Wyborczego Porozumienie Ludowe p. Szczepan Drzewiecki z Orpikowa oraz z listy nr 17 Wyborcza Akcja Katolicka p. Jerzy Stanny z Chełmc.

Warto zwrócić uwagę na kandydatów z listy nr 12 Porozumienie Obywatelskie Centrum "POC", z listy nr 30 Komitet Wyborczy NSZZ "Solidarność" z Inowrocławia kandyduje nauczyciel p. Brejza, z listy nr 32 Kongres Liberalno-Demokratyczny. Warto też zastanowić się nad kandydatami tych ugrupowań do Senatu.

Przypominamy, że w wyborach do Sejmu stawia się tylko jeden krzyżyk. Na wybranej liście przy wybranym nazwisku kandydata. Natomiast w wyborach do Senatu głosujemy na dwie osoby. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 6:00 do 20:00.

W przynależności do obwodów głosowania nastąpiło kilka zmian. Mieszkańcy Łagiewnik i Rzepiszyna głosują w SP nr 2 przy ulicy Mickiewicza, Grodztwa w SP nr 2 przy ulicy Kościuszki, Pieck w SP w Bachorcach, Suków i Chrosna w SP w Sukowach, Wróbli w SP w Woli Wapowskiej i Janowic w SP w Sławsku Wielkim.

Numer 29, Informator Kruszwicki 


Fot. Na zdjęciu zespół do spraw informatycznego systemu wyborczego i statystyki wyborczej w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej.foto: PAP/Adam Urbaniak

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz