Dzisiaj mija 110. rocznica urodzin Zbigniewa Przybyszewskiego-MojaKruszwica.pl
Dzisiaj mija 110. rocznica urodzin Zbigniewa Przybyszewskiego. Polski komandor, porucznik oraz żeglarz na świat przyszedł 22 września 1907 roku w Giżewie pod Kruszwicą.


Zbigniew Przybyszewski urodził się w rodzinie ziemiańskiej w Giżewie. Był synem Józefa i Heleny z domu Janiszewskiej. Maturę zdał w 1927 roku w inowrocławskim gimnazjum. Następnie został przyjęty na IX rocznik Wydziału Morskiego do Szkoły Podchorążych  Marynarki Wojennej w Gdyni. Absolwent kursu elektrotechniki w Warszawie oraz  kursów Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej: II Kursu Oficerów Artylerii Morskiej (1934) i  II Kursu Oficerów Podwodnego Pływania (1935). W latach 1930-1931 odbył kurs aplikacyjny  dla podporuczników marynarki w dywizjonie szkolnym w Gdyni, natomiast w 1934 uczestniczył w praktyce artyleryjskiej we Francji.

W trakcie kampanii wrześniowej w 1939 roku prowadził skuteczny ogień przeciwko niemieckim pancernikom „Schleswig-Holstein” i „Schlesien”. Po kapitulacji Helu wzięty do niewoli. Do końca wojny znajdował się w niemieckich oflagach.

W 1950 roku niespodziewanie aresztowany. 21 lipca 1952 skazany przez Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie za udział w tzw. spisku komandorów. Zginął na warszawskim Mokotowie 16 grudni 1952 zastrzelony w tył głowy. Zwłoki zamordowanych komandorów Przybyszewskiego i Mieszkowskiego zostały przez organa bezpieczeństwa publicznego potajemnie pogrzebane.

28 lutego 2014  Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i Instytut Pamięci Narodowej ogłosiły, że zidentyfikowano szczątki komandorów Mieszkowskiego i Przybyszewskiego wśród ofiar pomordowanych przez organa bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956, pochowanych w  Kwaterze na Łączce przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Kmdr Zbigniew Przybyszewski odznaczony został m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Millitari w 1946 roku na mocy decyzji władz polskich na Uchodźstwie oraz pośmiertnie 13 kwietnia 1967 przez Ministerstwo Obrony Narodowej PRL. Ponadto odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy, medalem "Za udział w wojnie obronnej 1939" oraz "Medalem za Odrę, Nysę, Bałtyk", "Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945" oraz pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011 roku.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz