Powstał Komitet Odbudowy Zamku: To jest szansa dla Kruszwicy. Trzeba trzymać rządzących za słowo i oczekiwać spełnienia obietnicyWczoraj informowaliśmy o pomyśle przedstawionym podczas Kongresu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie odbudowy zamków zbudowanych przez Kazimierza Wielkiego

Choć pomysł wydaje się być nieco zadziwiający i trudno o nim mówić bez uśmiechu na ustach okazuje się, że zyskał sympatie w niektórych środowiskach. W liczącej ponad tysiąc lat historii Kazimierz Wielki zapisał się dobrze i zyskał przydomek "Wielki". Jako ostatni z Piastów kontynuował sprawną politykę rozbitego państwa a zgodnie ze słynnym powiedzeniem "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Pomysł odbudowania zamków podzielił już społeczeństwo.

- Odbudowa zamku ma duże znaczenie dla tożsamości narodowej. Nie tylko w wymiarze edukacji, ale również wychowywania przyszłych pokoleń. Czas zaprzestać zapamiętywać porażki ale wnieść nowe dziedzictwo symbolizujący potęgę oraz majestat Królestwa Polskiego, Ojczyzny Polaków - twierdzi portal www.pch24.pl.

Krytyczna wobec pomysłu jest natomiast Gazeta Wyborcza, która postanowiła wymienić lokalizacje-ich zdaniem- obiektów pierwszych na liście do odbudowy.

- Realizacja może spustoszyć kasę państwa, bo w kolejce do odbudowy jest kilkadziesiąt lokalizacji - czytamy na łamach internetowej GW.

Szansę dla Zamku Kruszwickiego widzi natomiast Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. Stowarzyszenie powołało już Komitet Odbudowy Zamku Kruszwickiego. 

- Mamy szansę jako Kruszwica znaleźć się wśród, tych którzy z takiego pomysłu mogą skorzystać. Zamek w Kruszwicy mógłby być symbolem Kujaw Zachodnich będących i tak już kolebką państwa polskiego. To otwiera szereg możliwości przed naszym regionem pod kątem ekonomicznym. Taki zamek to atrakcja turystyczna. To szansa dla poprawienia sytuacji gospodarczej naszego miasta, a także ściągnięcia tutaj większej ilości turystów zagranicznych - wyjaśnia stowarzyszenie - Ideą powołania Komitetu Odbudowy Zamku w Kruszwicy jest to abyśmy wspólnie, ponad podziałami stworzyli na tyle silny ruch społeczny, który będzie zauważalny w całym kraju. 


Zamki Kazimierza Wielkiego zostały zniszczone głównie w czasie najazdu Szwedów. Do takich należy m.in. Zamek Kruszwicki.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

2 komentarze:

  1. No i super,tak trzymać.Ale będzie atrakcja niebywała dla mieszkańców i dla turystów.Starać się wszelkimi możliwymi sposobami wykorzystać taką okazję.Brawo.działać!!!
    Powodzenia inicjatorzy !!

    OdpowiedzUsuń
  2. Masakra ! Niczego bardziej głupiego pisiory nie mogły wymyślić ? Weźcie się za budowę obwodnicy, remonty kamienic itp. Ręce opadają...

    OdpowiedzUsuń