Jutro rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na cmentarzu przy kolegiacie będziemy wspominać powstańców z KruszwicyJuż jutro w stolicy rozpoczną się uroczystości 73. rocznicy wybuchu Powstania warszawskiego. Warto pamiętać, że w wydarzeniu brali udział kruszwiczanie.


Powstanie Warszawskie było zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego
Państwa Podziemnego. Organizatorem powstania była Armia Krajowa. - Z wydarzeniami w Warszawie byli związani kruszwiczanie. W ramach projektu "Powstańcy Warszawscy-chwała i honor" opracowaliśmy 8 biogramów kruszwiczan, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim - informuje zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Powstanie Warszawskie jest uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej Polski. Tragiczne skutki, olbrzymie straty ludzkie i materialne do dziś pozostawiają pole do dyskusji w kontekście zasadności decyzji o rozpoczęciu zbrojnego zrywu. 

- Tragiczne losy kruszwiczan zamierzamy przypomnieć jutro o godzinie 17:00 na kruszwickim cmentarzu. Przy grobie Anny Szejn tradycyjnie złożymy kwiaty i znicze. Wszystkich zainteresowanych również zapraszamy- przypomina stowarzyszenie.

W Powstaniu Warszawskim, jak udało się do dziś ustalić wzięło udział 8 kruszwiczan. Byli wśród nich: Adam Makowski, Józef Makowski, Władysława Jędrzejewska, Anna Szejn (Konieczna-Szjen) Krystyna Piasecka, Halina Trzcińska, Władysław Bartoszewicz oraz Stefan Piazza.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz