Jest szansa na odbudowę Zamku Kruszwickiego?Choć wydaje się być to żartem na 1 kwietnia, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział plan odbudowy zamków zbudowanych przez Kazimierza Wielkiego. Wśród zabytków zbudowanych
przez średniowiecznego władcę są tez pozostałości zamku w Kruszwicy.


O sprawie wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego donosi m.in. Gazeta Wyborcza oraz portal historia.org.pl. Podczas konwencji partyjnej prezes PiS zapowiedział odbudowę zamków kazimierzowskich, stworzenie muzealnej sieci niepodległości oraz odszkodowania za zniszczenia poczynione przez Niemców w czasie II wojny światowej.

- Chciałbym aby Polacy mogli powiedzieć, że kraj jest piękny. Stąd Fundusz Odnowy Zabytków. Stąd plan, odbudowy zamków kazimierzowskich. Tych, które odbudował Kazimierz Wielki. Polska musi być piękna. To jest to coś co konsoliduje naszą wspólnotę - powiedział Jarosław Kaczyński.

Warownia kruszwicka została zbudowana po pokoju kaliskim w 1343 roku. Całość stanowiła potężna wieża z obwodem murów i bramą zamkową. Dodatkowo obiekt uzupełniały budynki południowy, wschodni i północny. Zamek zniszczono w XVII wieku w wyniku najazdu Szwedów.

- Jeśli istnieje choć cień szansy skorzystania z takiej możliwości jak odbudowa Zamku Kruszwickiego to trzeba to wykorzystać.Zamek w Kruszwicy wypełniłby olbrzymią pustkę jaką zgotowali ówczesnej Rzeczypospolitej Szwedzi. Czeka nas zapewne spora konkurencja ale kruszwiczanie swoją aktywnością w tym temacie mogą pokazać, że na odbudowę takiego zabytku zasługują - mówi Mariusz Łęczycki, sekretarz Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Stowarzyszenie zapowiada monitorowanie tematu związanego z odbudową zabytku oraz podjęcie działań mających na celu uświadomienie, że Zamek Kruszwicki jest istotnym obiektem zwłaszcza dla ziemi kujawskiej jako kolebki polskiego państwa.

Więcej o zamku

LINK

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

8 komentarze:

 1. Jak widzę prezes już znalazł entuzjastów pomysłu, cóz są ludzie,którzy największy kretynizm wypowiedziany przez tego człowieka są w stanie natychmiast obrócić w czyn.
  Z tym facetem zawsze było coś "nie tak" (nawet internować go nie chcieli choć się zgłosił),ale tym dowcipem rzuconym z kwartalnym opóźnieniem to największych kpiarzy przebił
  -no chyba że on zawsze i we wszystkim jest "do tyłu"
  Brak słów a powielanie gdziekolwiek tego "pomysła" to już całkowity obłęd

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako byłemu mieszkańcowi Kruszwicy, zaznaczam - dumnemu z pochodzenia :) ten pomysł się podoba. Zamek zawsze był dla mnie najważniejszym obiektem w mieście. Odbudowany dodałby miastu splendoru, jednocześnie ściągając turystów.
  Do anonimowego- łatwo tchórzliwie chować się w ,,anonimowości" i krytykować tylko po to aby zaistnieć. I uprzedzając, nie, nie jestem z PiS :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo,tak należy traktować tych co sami nie potrafią nic mądrego napisać!!

   Usuń
 4. Ty się śmiej ale jeśli ten projekt ruszy Kruszwica ma szansę ogromne. Konkurencji z województwa nie ma. Bydgoszcz pozamiatana. Nie popieram PiSu ale temat warto obserwować.

  OdpowiedzUsuń
 5. A jakby nie wyszło z zamkiem to choć żeby udało się Mysią Wierzę ocieplić i wreszcie otynkować- Wielkiemu Kaziowi się to nie udało :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem czy się smucić czy płakać
  że niektórzy ludzie w takie bzdury wierzą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem czy się smucić czy płakać, że są jeszcze tacy ludzie co w takie bzdury wierzą.

  OdpowiedzUsuń