Wojewoda: Są pieniądze na budowę obwodnicy Inowrocławia [FOTO+VIDEO]
Wczoraj pod inowrocławskim ratuszem o obwodnicy Inowrocławia mówił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Jego zdaniem pieniędzy na budowę obwodnicy Inowrocławia
nie zabraknie.


Wczoraj pod inowrocławskim ratuszem odbyła się konferencja prasowa wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza

- Chcę zapewnić, że drugi odcinek obwodnicy Inowrocławia będzie realizowany. Nie brakuje 4 milionów złotych, jak twierdził pan poseł Brejza a brakuje tych milionów 16 i rząd i rząd Prawa i Sprawiedliwości znalazł środki na realizacje tego zadania – mówił w trakcie dzisiejszego briefingu prasowego Mikołaj Bogdanowicz. 

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się przed Urzędem Miasta w Inowrocławiu. Uczestniczyli w nim również poseł PiS Łukasz Schreiber oraz radni PiS powiatu i miasta.

Celem konferencji prasowej, jak wskazywał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, było sprostowanie nieprawdziwych informacji jakimi posłużył się w trakcie piątkowej konferencji prasowej poseł PO Krzysztof Brejza. 

- Muszę powiedzieć, że jestem bardzo rozczarowany postawą pana posła. Po pierwsze, że komunikuje się z wojewodą kujawsko-pomorskim za pomocą konferencji prasowych. Na zaproszenie wojewody, które wysłano jeszcze w 2016 roku, a które mówiło właśnie o perspektywach rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego nie odpowiedział w żaden sposób. Byli na nim posłowie innych ugrupowań ale nie było tam posła Brejzy. Nie wystosował również żadnej korespondencji do wojewody. Jestem rozczarowany również tym, że pan poseł podczas tej konferencji posługiwał się nieprawdziwymi informacjami, domysłami – mówił przedstawiciel rządu w terenie.

Mikołaj Bogdanowicz zaapelował także do posła Krzysztofa Brejzy o większą kulturę polityczną w swoich wypowiedziach. - Ton w jakim pan poseł się wypowiada nie służy na pewno współpracy, nie służy rozwojowi regionu, ton, który jest namiastką tej mowy nienawiści, której ja jestem bardzo przeciwny – podkreślał wojewoda.

Z kolei poseł PiS Łukasz Schreiber mówił o braku woli współpracy prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy z miejską opozycją oraz parlamentarzystami regionu. – Nie ma chęci współpracy, nie ma rozmów nawet tych kurtuazyjnych. Można zapytać ile razy wystąpił pan prezydent o spotkanie z parlamentarzystami.  Mogę państwu odpowiedzieć – ani razu. Nie widzi takiej potrzeby, aby rozmawiać o sprawach miasta. Woli za to, za pomocą swojego stanowiska organizować konferencje albo atakować rząd. Sam ustawia się w opozycji wobec rządu jako samorządowiec.


Poseł PiS dodał, że są wspólne sprawy i tematy, w których można byłoby podjąć działania na rzecz Inowrocławia.

 - Nasza ręka do rozmów jest zawsze wyciągnięta i gotowość do współpracy jest aktualna (…), choćby w temacie tego by Inowrocław stał się miastem na prawach powiatu. Nie widać na razie jakiejkolwiek chęci ze strony pana prezydenta – mówił Łukasz Schreiber.

Zarówno wojewoda jak i poseł wzięli udział w sesji Rady Miejskiej w Inowrocławiu. Podczas posiedzenia doszło do wymiany zdań między wojewodą i posłem a prezydentem Ryszardem Brejzą.Swoje stanowisko przedstawił też inowrocławski ratusz.

- Po latach zabiegów mieszkańcy Inowrocławia wywalczyli budowę obwodnicy, która ma zostać otwarta za kilka tygodni. Zgodnie z rządowym harmonogramem, od blisko 5 miesięcy powinniśmy znać także wykonawcę tzw. łącznika obwodnicy Inowrocławia, ale go nie znamy. Powinny już trwać prace budowlane, ale nie trwają - twierdzi inowrocławski ratusz.

Zdaniem prezydenta Ryszarda Brejzy temat związany z obwodnicą został upolityczniony. 

- Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza zwracał się dwukrotnie do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z prośbą o zakończenie wszystkich procedur przetargowych. Choć mógł, nie informował o tym mediów. Dopiero po braku odpowiedzi z rządu, braku możliwości rozmowy o problemie z Wojewodą i niepokojących sygnałach dotyczących możliwości unieważnienia przetargu, odniósł się do tego na konferencji prasowej. Zgodnie z harmonogramem rządowym, od blisko 5 miesięcy powinniśmy znać wykonawcę łącznika – a nie znamy. Zapewniano nas, że szybko znajdzie się brakujące 5 mln zł, a nie znalazło się. Powinny już trwać prace budowlane – ale nie trwają. Przedstawiciele rządu powinni informować mieszkańców o przebiegu prac nad łącznikiem – a nie informują. Kiedy przedstawiciele rządu są ponaglani przez inowrocławian – czują się obrażani i mówią, że to sprawa polityczna - dodaje w swoim oświadczeniu wydział prasowy inowrocławskiego ratusza.

- Opóźnianie rozpoczęcia prac nad łącznikiem to okradanie inowrocławian i na to nigdy nie pozwolimy. Ale z zadowoleniem przyjmuję wsparcie lokalnych polityków PiS dla budowy łącznik, bo lepiej późno, niż wcale. Teraz do pracy i Alleluja! – mówi Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.

Budowa pierwszego odcinka obwodnicy Inowrocławia w ciągu drogi krajowej nr 15 i 25 o długości prawie 19 kilometrów rozpoczęła się w kwietniu 2015 roku. Jej głównym celem jest eliminacja ruchu tranzytowego z centrum miasta Inowrocławia. Drugi etap inwestycji dotyczy budowy łącznika pomiędzy Latkowem a Sławęcinkiem w ciągu dróg krajowych 15 i 25 o długości niespełna 5 kilometrów. Obwodnica będzie posiadała po dwa pasy w obu kierunkach dzięki czemu skróci czas przejazdu kierowców jadących na trasie Toruń – Poznań.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

1 komentarze:

  1. Panie Mikołaju, a kiedy obwodnica Kruszwicy?

    OdpowiedzUsuń