Sesja Rady Miejskiej: Karta samorządności odrzucona
Podczas sesji Rady Miejskiej odrzucono przyjęcie karty samorządności. Najpierw dokument próbowano ściągnąć z obrad sesji. Gdy to się nie udało, większością głosów dokument odrzucono.

Karta Samorządności została przygotowana przez Związek  Miast Polskich. Dokument mówi o szczególnej roli samorządu terytorialnego jako fundamencie państwa.Odnosi się także krytycznie do proponowanych  przez rząd zmianach w samorządzie.

- Zmiany w ustawach w ustawach dotyczących podstaw polskiego samorządu, które są obecnie proponowane bez żadnych konsultacji ze stroną samorządową, mogą podważyć ustrój państwa. Ograniczenie praw wyborczych obywateli, pozbawienie przedstawicieli mieszkańców gmin samodzielności w realizacji zadań publicznych, swobody w gospodarowaniu ich wspólnym majątkiem, wolności we współdziałaniu z innymi jednostkami spowoduje zahamowanie rozwoju lokalnego, zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców. Odbieranie kompetencji gminom, powiatom i województwom, przekazywanie ich administracji centralnej, oddalonej od obywateli i niepoddanej ich kontroli, to odejście od demokracji. Stanowczo się temu sprzeciwiamy - czytamy w dokumencie.

Związek Miast Polskich domaga się, aby "rządzący i stanowiący prawo przestrzegali i szanowali konstytucyjne zasady ustroju naszego państwa, które przypominamy w niniejszej Karcie".

Przyjęcie dokumentu próbowano przegłosować podczas sesji Rady Miejskiej. O usunięcie z obrad punktu poprosił radny Stefan Lewandowski.

- Proszę o ściągnięcie z obrad punktu dotyczącego karty samorządności. Nie chciałbym aby mieszano nas w politykę - stwierdził radny.

Prośbę Stefana Lewandowskiego poparło siedmiu radnych. Punkt pozostał zatem w porządku obrad.

- To właśnie teraz próbuje się pozbawić nas pewnych możliwości i naszych uprawnień. To nie jest tak do końca panie radny proszę sobie to przeczytać może pan wtedy zrozumie - skomentował Artur Grobelski. 

W głosowaniu karta samorządności została jednak ostatecznie odrzucona. Taką decyzję podjęli Halina Bogdanowicz, Aleksander Budner, Jarosław Kaczmarek, Jarosław Kowalski, Stefan Lewandowski, Tomasz Łożyński, Andrzej Michalak oraz Grzegorz Pawlak.

Od głosu wstrzymali się Bartłomiej Dzwoniarkiewicz, Teresa Tenerowicz oraz Piotr Pułkownik. Za kartą samorządności zagłosowali Artur Grobelski, Adam Molenda, Ilona Dybicz oraz Grzegorz Stanny.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz