Na Kujawach także pojawiła się zimna ZośkaInternauci z Inowrocławia oraz Kruszwicy zwrócili uwagę na padający w południe śnieg. To jednak nie anomalie pogodowe lecz zjawisko klimatyczne zwane zimną Zośką lub zimnymi ogrodnikami.


Choć śnieg padał krótko był dość intensywny. Dodatnia temperatura sprawiła, że szybko stopniał.

Majowy śnieg nie pojawił się bez powodu, lecz przyszedł do nas z Arktyki. Metereolodzy uspokajają, że zjawisko jest normalne, zwane zimnymi ogrodnikami lub zimną Zośką. Charakteryzuje się marznącym śniegiem i deszczem oraz przymrozkami pojawiającymi się o poranku.

Zjawisko klimatyczne pojawia się w środkowej Europie po okresie utrzymywania się wyżu barycznego nad Środkową i Wschodnią Europą (w tym nad Polską). Wtedy to właśnie następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu zaczyna napływać – wraz z niżem barycznym – zimne powietrze z obszarów polarnych. 

Analiza danych z lat 1881–1980, przeprowadzona przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, pokazała, że w 95 spośród tych lat zaobserwowano istotne ochłodzenia w okresie 1–25 maja, przy czym aż w dziewięciu latach spadek temperatury z dnia na dzień przekraczał dziesięć stopni Celsjusza.

 Na podstawie tych danych ustalono, że najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja i wynosi aż 34% . Nazwy zjawiska pochodzą od patronów poszczególnych dni – zimni ogrodnicy to św. Pankracy (wspomnienie 12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja), a zimna Zośka – św. Zofia (15 maja). Inny patron tego samego dnia, święty Izydor, również został utrwalony w tradycji ludowej, zyskując miano Oracza. fot. shutterstock
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz