Goście z Estonii, Rumunii, Hiszpanii i Włoch w Kruszwicy w ramach projektu EUROPEKruszwicką "Jedynkę" odwiedzili uczniowie z Estonii Rumunii, Hiszpanii i Włoch. W placówce realizowano projekt EUROPE w ramach programu ERASMUS +. 


- Trochę słońca, chmury, deszcz, wiatr, a nawet śnieg towarzyszyły uczestnikom krótkoterminowej wymiany grup uczniów projektu. Zimna aura nie zepsuła jednak fantastycznej atmosfery spotkania, co precyzyjnie sformułowała Piera, nauczycielka z Włoch: nikt nie przejmuje się pogodą, gdy spędza czas w gronie przyjaciół! - przekazuje placówka.

W ramach projektu nawiązały się też liczne przyjaźnie między uczniami szkół partnerskich projektu i uczniami ZSS nr 1, którzy gościli ich w swoich domach nawiązały się i zacieśniły mocno podczas spotkania, o czym świadczyły wilgotne oczy dzieci przy pożegnaniach.

- Zacznijmy jednak od początku. Goście przyjechali do Kruszwicy w niedzielę 7 maja. Osiemnaścioro uczniów szkół partnerskich (z Narwi w Estonii, z Barcanesti w Rumunii, z Ciudad Rodrigo w Hiszpanii i z Rzymu) zamieszkało w domach młodych kruszwiczan. Dzieci z zagranicy poznały codzienność polskiej szkoły, towarzysząc gospodarzom spotkania w ich lekcjach, doświadczyły też uroków imprez szkolnych, oglądając przedstawienie przygotowane przez uczniów ZSS nr 1. Wspólna nauka i odśpiewanie piosenki „Panie Janie” we wszystkich językach uczestników projektu uświadomiła, że różnice i trudności językowe nie są barierą, której nie można pokonać - informuje Szkoła Podstawowa nr 1 w Kruszwicy.


Spotkanie dało uczniom świetną możliwość szlifowania umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Podtemat projektu realizowany obecnie brzmi „Mój kraj”, a jego celem jest poznanie współczesności, ale także historii, tradycji, zwyczajów i kultury państw grupy partnerskiej, dlatego gospodarze wymiany uczniów zabrali gości do Gniezna, gdzie zaznajomili ich z początkami państwa polskiego. W Czerniejewie i Wrześni spotkali się z historią naszego kraju. 

- W tym kręgu tematycznym nie mogło zabraknąć informacji o Kruszwicy. Uczniowie SP nr 1 przedstawili więc legendy o Popielu i postrzyżynach Ziemowita, a zwiedzanie naszego miasta odbyło się w nietuzinkowy sposób: wszyscy uczestnicy spotkania zagrali w grę miejską „Kruszwica – historia i legenda” - relacjonuje kruszwicka jedynka.

Wyjazd edukacyjny do Inowrocławia dostarczył gościom nie tylko dawkę zdrowotnej energii przy tężniach, ale także wiedzę o historii kopalni soli. Tutaj rozpoczęli także doświadczanie smaków polskiej kuchni – biorąc udział w warsztatach wyrobu lodów i lizaków. 

- Podczas wizyty na Potrzymiechu podziwiali piękno nadgoplańskiej przyrody, nauczyli się też jak, zgodnie ze zwyczajem polskim, smażyć kiełbaski na ognisku. „Wieczór polski” zorganizowany w szkole zaowocował wprawą przyrządzania tradycyjnych potraw polskich. W Toruniu, oprócz podziwiania uroków Starego Miasta, goście i gospodarze spotkania zdobywali umiejętność pieczenia pierników - przekonuje placówka.

Niemal tygodniowy pobyt uczniów i nauczycieli szkół partnerskich upłynął bardzo szybko. Jednak organizatorzy spotkania mają nadzieję, że doświadczenie zdobywania umiejętności i wiedzy w międzynarodowym gronie było dla uczestników przeżyciem niezapomnianym, a zawarte znajomości i przyjaźnie przetrwają wiele lat.


Wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do atrakcyjnego przebiegu wymiany grup uczniów, a tym samym realizacji projektu: rodzicom uczniów ZSS nr 1, którzy gościli obcokrajowców w swoich domach, pracownikom Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej i Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi, Kołu Łowieckiemu nr 5 „Kormoran”, kruszwickiemu oddziałowi PTTK, Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Zjednoczenie” oraz restauracji „Kołodziej” serdecznie dziękujemy za współpracę i wsparcie w przygotowaniu tego spotkania.

Tekst i zdjęcia Szkoła Podstawowa nr 1 w KruszwicyShare on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz