W Chełmcach obchodzili Dzień Naleśnika


Na wzór Tłustego Czwartku w Anglii obchodzi się Dzień Naleśnika. Swoje naleśniki postanowili przygotować uczniowie Szkoły Podstawowej w Chełmcach.


Jak podaje Monika Zawadzka Dzień Naleśnika w Anglii obchodzony jest w przeddzień Środy Popielcowej. Tradycyjnie w tym dniu organizowane są "biegi z patelniami". Zwyczaj tan zapoczątkowała pewna kobieta mieszkająca w hrabstwie Buckinghamshire. 

- Była ona tak zajęta smażeniem naleśników, że straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony kościelne przypomniały jej, że już najwyższy czas iść na nabożeństwo pokutne do Kościoła. Obawiając się spóźnienia do spowiedzi, pobiegła w fartuszku i z chusteczką na głowie do kościoła z patelnią, na której piekł się naleśnik. Do dziś odbywa się tam wyścig na trasie z rynku do kościoła a uczestniczki muszą podczas biegu podrzucić naleśnik przynajmniej trzy razy -informuje rozmówca.

Kierowani tradycją  uczniowie Szkole Podstawowej im AK w Chełmcach również zorganizowali Dzień Naleśnika.  Uczniowie kl. VI wraz z nauczycielką j. angielskiego Moniką Zawadzką z wielką przyjemnością piekli naleśniki i słuchali historii skąd ona pochodzi. 


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz