Internauta: Widziałem szakala złocistego


Gatunek drapieżnego ssaka z rodzaju wilków miał pojawić się w Kruszwicy. Taką informację przekazał jeden z internautów.


Około 3 nad ranem internauta zauważył biegnące zwierzę od strony chodnika koło placu targowego na Zagoplu. Zdaniem mieszkańca był to szakal złocisty.

- Podbiegł w stronę śmietnika przy przystanku po czym uciekł tą samą drogą - napisał internauta.

W XX w. ekspansja szakala objęła początkowo resztę Bałkanów, a od połowy wieku Europę Środkową. Jej kolejna fala nastąpiła w latach 80. XX w. Na początku XXI w. stały zasięg na północnym zachodzie sięga Włoch i Austrii. Przez Węgry, Rumunię (głównie w dolinie Dunaju) i Mołdawię sięga po czarnomorskie wybrzeże Ukrainy i Rosji aż do Morza Kaspijskiego i Kaukazu, gdzie łączy się z populacją azjatycką. 

O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy dyrektora Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia Andrzeja Sieradzkiego. 

-  Jest to możliwe, ponieważ ostatnio w Polce odnotowuje się pojedyncze osobniki, które przemieściły się z Bułgarii i Rumuni. Jest to kolejny symptom zmian klimatycznych, bo zwierzę to nie lubi ostrych zim. Ostatnio u nas zimy są stosunkowo ciepłe, stąd też szakal wykorzystuje nadarzającą się okazję do zwiększenia zasięgu populacji, natomiast co do Kruszwicy – byłbym ostrożny. Łatwo go pomylić z psem, jenotem lub lisem- informuje Andrzej Sieradzki. 

Wędrowne osobniki są spotykane również w krajach objętych stałym zasięgiem na terenach pomiędzy jego zwartym obszarem. W Polsce pojedyncze osobniki obserwowane są od 2015 r. Mimo że nie ma powszechnie przyjętego wyjaśnienia ekspansywności populacji szakala w Europie, przyjmuje się, że wpływ na nią ma zmiana klimatu i zmiana użytkowania terenu.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

1 komentarze:

  1. To zwierzę przed świętami widziane było także w miejscowości Bródzki

    OdpowiedzUsuń