Zagrali po kujawsku w przedszkolu


27 marca dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 3 im. Ewy Lewańskiej w Kruszwicy odwiedzili członkowie Nadgoplańskiego Zespołu Folklorystycznego. W ten sposób przedszkolaki zapoznają się na żywo z kujawską tradycją.


Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały krótkiego koncertu kapeli żywo reagując na znane im kujawiaczki. Cały zespół zaprezentował się w strojach kujawskich, na który składają się m.in. nakrycie głowy - szlarka, czyli paski materiału ułożone w harmonijkę i ozdobione sztucznymi kwiatami. 

- Na białą koszulę zakłada się   kabat, czyli sukienny kaftanik. Suto marszczona spódnica wierzchnia opasana jest fartuszkiem zwanym zapaską. Boki atłasowej lub jedwabnej zapaski, najczęściej czerwonej lub niebieskiej, zdobi biały haft. Stroju dopełniają białe pończochy, odświętne sznurowane trzewiki i czerwone, prawdziwe korale. Wszyscy członkowie zespołu wyglądali odświętnie i elegancko - przekazuje Elżbieta Olejnik.

Po koncercie utworów regionalnych przedszkolacy chętnie bawili się z gośćmi przy różnych piosenkach. Na zakończenie spotkania goście podziwiali Izbę Kujawską i całe przedszkole, które zmieniło się od czasów kiedy sami przychodzili tutaj ze swoimi dziećmi.Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz