Powstał Komitet Organizacyjny ds. Powstania Wielkopolskiego7 marca na podstawie uchwały Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, powołany został do życia Komitet Organizacyjny ds. Powstania Wielkopolskiego. Celem projektu jest upamiętnienie wydarzeń sprzed 100 lat.

W przyszłym roku mija setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Niepodległościowy zryw przyniósł wolność zarówno Wielkopolsce jak i  Kujawom. 

- Komitet ma charakter otwarty. Do współpracy chcemy zaprosić zarówno lokalne organizacje jak i placówki kulturalne. Celem działań jest odpowiednie upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego za pośrednictwem przeróżnych, wspólnych inicjatyw społecznych - przekazuje zarząd stowarzyszenia.

Pierwsze spotkanie nowego komitetu ma odbyć się w połowie kwietnia. Dokładna data nie jest jeszcze znana. O patronat nad działaniami związanymi  z upamiętnieniem Powstania Wielkopolskiego poproszono Burmistrza Kruszwicy.

- Działania, które ruszą już wkrótce mają na celu pokazać, że kruszwiczanie potrafili walczyć o niepodległość. Ich rola natomiast w działaniach Powstania Wielkopolskiego była po prostu nieoceniona - przekazuje stowarzyszenie.

Komitet powołany przez Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne podjął już pierwsze działania mające na celu odpowiednie upamiętnienie wydarzeń z 1918 roku.

- Zwróciliśmy się do Rady Miejskiej w Kruszwicy o ustanowienie roku 2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego i Niepodległości. W ten sposób Kruszwica pokaże jak ważną rolę odegrała w działaniach Powstania Wielkopolskiego i czym tak naprawdę było to wydarzenie dla legendarnej stolicy. Na uwagę zasługuje fakt, że  w niepodległościowym zrywie wzięło udział ponad 500 mieszkańców naszej okolicy - dodaje Mariusz Łęczycki z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Aby dołączyć do komitetu należy zwrócić się do Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego z siedzibą w Kruszwicy. O spotkaniu  w połowie kwietnia organizacja zamierza informować m.in. na swojej stronie internetowej.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz