Media zastanawiają się czy na Gople może dojść do katastrofy ekologicznejJak podaje Portal Kujawski ekolodzy z portalu odkrywka.info biją na alarm i powołują się na dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Twierdzą, że życie biologiczne w Jeziorze Gopło zamiera.

Ekolodzy za głównego winowajcę tego stanu rzeczy wskazują na działalność kopalni odkrywkowej w Tomisławicach.Dane WIOŚ wskazują, że ścieki odprowadzane z odkrywki Tomisławice powodują zamieranie życia biologicznego w Jeziorze Gopło. Bardzo pogorszyły się parametry fizykochemiczne wody – apelują ekolodzy na Facebook-u.

Działalnością kopalni odkrywkowych we wschodniej Wielkopolsce zainteresowała się już międzynarodowa agencja prasowa Reuters. Latem do Polski przybyli jej wysłannicy.

Skutki funkcjonowania kopalni odkrywkowych mają uderzać nie tylko w Gopło. Ekolodzy wskazują inne zniszczone jeziora w Wielkopolsce: Budzisławskie, Ostrowskie, Suszyńśkie i Wilczyńskie.

O bliższe wyjaśnienie sprawy proszeni mają być parlamentarzyści.

Tymczasem o stanowisko wobec powyższych informacji, poprosiliśmy drogą mailową kopalnię w Koninie. Niestety na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi w tej sprawie.

Czytaj również:
Kopalnia zabiera głos

Odkrywka.info prezentuje dane z kopalni przekazane GIOŚ

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz