Drugi mural w Kruszwicy? Zobacz kogo chce upamiętnić miasto i stowarzyszenie historyczne.Z wiceburmistrzem Kruszwicy Bartoszem Krajniakiem oraz artystą Marcinem Fołdą spotkało się Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. Stowarzyszenie proponuje by kolejny po Zamkowej mural, nawiązał do przeszłości winiarni i Henryka Makowskiego.


Mural czyli rodzaj malatury ma za cel dotarcie do odbiorcy, reklamę produktu lub promocję przeszłości. W taki ton ma nawiązywać złożona przez Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne propozycja kolejnego muralu w Kruszwicy.

- Kolejny mural może nawiązywać do wielkiej przeszłości Kruszwicy, jaką była działalność Kujawskiej Wytwórni Win. Firma założona przez Henryka Makowskiego przetrwała aż do lat 90., stając się nie tylko miejscem pracy wielu pokoleń kruszwiczan, ale również marką, o której słyszano zarówno w kraju, jak i w Europie - mówi Justyna Grabowska z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Spotkanie z przedstawicielami samorządu oraz artystą pozwoliło na wypracowanie wstępnych koncepcji, jak mural mógłby wyglądać. Wizualizacja pomysłu będzie jednak dopiero udostępniona.

- Zaprezentowana przez nas propozycja muralu ma przedstawić, postać Henryka Makowskiego oraz widok na kruszwicką winiarnię. Nie zdradzamy szczegółów. Będzie można o nich mówić, dopiero gdy zobaczymy przygotowany przez artystę projekt. Jedno jest pewne, mural przedstawiający taką historię może stać się wizytówką Kruszwicy, utrwalić obraz miasta, które stworzyło prężną i znaną markę, a wśród młodszych pokoleń ocalić od zapomnienia fakt, że to właśnie tu produkowano przed wojną najlepsze w Polsce wina-dodaje Mariusz Łęczycki.

Szczegóły projektu, jak i jego lokalizacja mają być znane za kilka tygodni.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz