Złota moneta odnaleziona nad GopłemJak informuje jeden z internautów, nad Gopłem znaleziona została złota moneta. Z informacji przekazanych naszej redakcji wynika, że być może jest to waluta z czasów Władysława Łokietka.

Internauta poinformował, że monetę odnaleziono w czasie gdy na Gople rozpoczęto działania związane z ptasią grypa. Złota moneta miała zostać znaleziona przy brzegu Gopła. 

- Moneta była stara wyglądała na Złoty floren i została znaleziona na brzegu naprzeciwko  Magdalenki - podaje internauta.

Niestety nie udało się nam dotrzeć do osoby, która monetę odnalazła. Nie wiemy również jak dokładnie ona wyglądała. Można przypuszczać, że najprawdopodobniej jest to waluta z czasów Władysława Łokietka. Informacja pojawia się jednak często wśród samych kruszwiczan.

Do emisji pierwszej złotej monety w Polsce doszło w 1330 r. Tzw. floren Władysława Łokietka nawiązywał konstrukcyjnie do florena węgierskiego, posiadał jednak cechy  wyjątkowe. Awers zdobił wizerunek ówczesnego władcy Królestwa Polskiego, rewers  zaś – postać św. Stanisława. Obchody ku czci męczennika mogły być zresztą  dodatkową motywacją do wydania tej niezwykłej monety. 

Według niektórych badaczy papież ustanowił wtedy specjalny odpust, a zebrany w  ten sposób kruszec przeznaczono na wybicie polskiego florena. Złoto  posłużyło do wykreowania monety, która miała zasilić skarb królewski i podczas wojny z Krzyżakami. Wizerunek św. Stanisława na monecie  stanowił także ukoronowanie długoletniego wysiłku zjednoczeniowego Łokietka i nadawał Królestwu należny mu prestiż.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

3 komentarze:

  1. juz dziedzic ostrowa nad gople znajdowal takie skarby i byly duzo starsze

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy założeniu, że jest to faktycznie złoty floren, co czyni znalezisko unikatowym, nie pozostanie w rękach prywatnych. Swoja drogą, bardzo ciekawa sprawa. Jest ciąg dalszy tej historii?

    OdpowiedzUsuń