Znamy biogram Władysława Kaszaka ofiary Makabrycznej Nocy

Na zdjęciu drugi od lewej Władysław Kaszak. Polanowice 1937

Inowrocław Fakty stworzył biogram kruszwiczanina Władysława Kaszaka. Mężczyzna zginął w inowrocławskim więzieniu w 1939 roku podczas tzw. Makabrycznej Nocy.

Władysław Kaszak na świat przyszedł w Polanowicach 30 czerwca 1915 roku. Jego ojciec pracował
w majątku Jana (Hansa) Gierke. Miał sześcioro rodzeństwo. Na początku października otrzymał wezwanie z landratury (starostwa). Oskarżony został bowiem niesłusznie o pobicie kolego o nazwisku Ciechanowski.

- Władysław w związku z tym szybko się ubrał i poszedł pieszo z Polanowic do Inowrocławia. Jego młodsze siostry zapamiętały, że stanęły na krzesełkach i patrzyły przez okno jak idzie, tak długo, aż zniknął im z oczu. To był ostatni raz jak widziały swojego brata żywego - opisuje sprawę Józef Siej.

Ze starostwa Władysław został przewieziony do inowrocławskiego więzienia. Tam po krótkim czasie otrzymał jedyną paczkę, którą dostarczyła najstarsza siostra - Stanisława. W paczce tej, której i tak nie dostał w całości było pół kostki masła, ćwierć leberki (wątrobianki) i kawałek chleba. 

- Po kilku dniach od otrzymania paczki od Władysława Kaszaka przyszedł do domu list. Był to jedyny list, który od niego dostała rodzina. Zachował się ten list, choć już mocno zniszczony. Aby uratować jego zanikającą treść, siostra Władysława - Zofia po wojnie przepisała list, zachowując oryginalną pisownię - dodaje regionalista.

Czytaj więcej tutaj:
Znamy biogram Władysława Kaszaka
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz