Dorota Pronobis w sprawie szkoły w Bachorcach: Należy poszukiwać różnych rozwiązań


Dorota Pronobis prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Edukacji Amicus zabiera głos w sprawie planowanych zmian w reformie edukacji. Przypomnijmy jak informował Urząd Miejski w Kruszwicy możliwe jest wygaszanie placówki gimnazjalnej w Bachorcach. Zdaniem burmistrza nie ma jeszcze ostatecznych decyzji w tym temacie.


Myślę, że nikogo nie dziwi reakcja społeczności Bachorc na wiadomość o stopniowej  likwidacji tamtejszego gimnazjum. Szkoła w środowiskach wiejskich odgrywa rolę szczególną, jest nie tylko placówką oświatową, stanowi również centrum życia wsi. A szkoła w Bachorcach należy do najstarszych w gminie Kruszwica, powstała w XVIII w. 

Co kruszwickie władze samorządowe mogą zrobić w sytuacji, gdy rząd podjął decyzję o reformie oświaty, czego konsekwencją jest likwidacja gimnazjum w Bachorcach? Na pewno należy poszukiwać różnych rozwiązań. Mieszkańcy Bachorc też chcieliby uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji w sprawie dalszych losów swojej szkoły. Chcieliby mieć możliwość wyrażenia swoich opinii i sugestii, które zostałyby uwzględnione przez władze podczas podejmowania ostatecznych decyzji. 

Myślę, że tylko dialog różnych stron w atmosferze porozumienia może sprawić, że przyjęte zostaną
optymalne rozwiązania - w jak największym stopniu korzystne zarówno dla uczniów, nauczycieli, lokalnej społeczności, jak i gminy Kruszwica.

Dorota Pronobis
Stowarzyszenie Rozwoju i Edukacji Amicus
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz