W Kruszwicy ruszą Tropem Wilczym


Na 26 lutego zaplanowano pierwszy w Kruszwicy bieg Tropem Wilczym.  Zawody są organizowane ku pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie całego kraju.


Wydarzenie przygotowuje Fundacja Wolność i Demokracja. Tym razem po raz pierwszy odbędzie się ono także w Kruszwicy gdzie partnerem lokalnym biegu jest gmina Kruszwica. Do pokonania będzie dystans liczący 1963 metry. To jednocześnie symbol daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych. Ilość miejsc jest ograniczona.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz