Bachorce: Samorząd przygotowuje się do wygaszania gimnazjów. Nauka w Bachorcach nie będzie kontynuowana


Ustawa wprowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość sprawiła, że to na barkach samorządu spoczywa odpowiedzialność za los wygaszanych placówek. Sprawdziliśmy jak wyglądają podejmowane w tej sprawie działania w naszej gminie.

Pierwsze działania przygotowujące kruszwicką oświatę na wprowadzane zmiany zostały przeprowadzone ponad rok temu. Od tamtej pory placówki w gminie tworzą już zespoły szkół, które pozwoliły na uratowanie wielu etatów nauczycieli.

-Dzięki wprowadzeniu zmian 14 nauczycieli zatrudnionych wcześniej w samodzielnych szkołach i przedszkolu uniknęło ograniczenia wymiaru zatrudnienia i obecnie są oni zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy.W dwóch zespołach, które skupiają łącznie 5 szkół i 2 przedszkola funkcjonujące wcześniej jako odrębne jednostki, obecnie jest tylko 6 nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy - mówił blisko pół roku temu dyrektor Zespołu Oświaty i Wychowania Marcin Piotrowski.

Połączenie dotychczasowo samodzielnych szkół zdaniem organu prowadzącego wpłynęło korzystnie na sytuację zawodową znacznej grupy nauczycieli zatrudnionej w Zespołach Szkół.

- Połączenie ma charakter organizacyjno-administracyjny,z zachowaniem pewnej autonomii poszczególnych jednostek w zakresie kształtowania procesu dydaktyczno–wychowawczego, który zasadniczo przebiegać będzie bez większych zmian w stosunku do lat minionych - dodawał wówczas rozmówca.

O ile znajdujące się w Kruszwicy gimnazja udało się w ten sposób zachować o tyle problem pojawił się z placówką w Bachorcach. Dziś wiemy, że przestanie ona istnieć.

- W przypadku szkół postaraliśmy się aby został przygotowany przepisami ustawy projekt uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Dokonano także szereg analiz oraz przeprowadzono spotkania z nauczycielami i pracownikami obsługi Gimnazjum nr 3 Bachorcach - wyjaśniają urzędnicy.

Zapytaliśmy urzędników jak zamierzają rozwiązać problem z wygaszaną placówką. Co stanie się z nauczycielami i ile dokładnie osób może stracić tam pracę.

- W przypadku szkół miejskich zmiany będą prawie niedostrzegalne z uwagi na utworzone zespoły. Jedyną dostrzegalną zmianą będzie wygaszenie placówki Gimnazjum nr 3 w Bachorcach. Nie przewidujemy zwolnień ani wśród nauczycieli, ani wśród pozostałych pracowników szkół prowadzonych przez Gminę Kruszwica. W kształtowaniu polityki kadrowej w szkołach samorządowi przyświeca jeden cel - zabezpieczenie miejsc pracy dla nauczycieli i pozostałych pracowników na racjonalnym poziomie, bezpiecznym dla finansów gminy - dodaje urząd.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

1 komentarze:

  1. No i tym sposobem szkoła w Bachorcach pójdzie w PiSdu :(

    OdpowiedzUsuń