Z tego może być dumna Kruszwica: "Zakręt" działa już 11 lat!
Grupa Teatralna "Zakręt" działa już 11 lat.  Pierwsza sztuka uświadamiająca młodzież powstała w 2006 roku podczas światowej walki z AIDS. Miała wówczas charakter profilaktyczny. Od tamtej pory "Zakręt" spełnia swoją misję zarówno teatralną jak i uświadamiającą społeczeństwo.

Spektakle były wystawiane co roku, poruszyły tę samą tematykę, jednak każdy w inny, ciekawy sposób. Prawdziwy debiut na scenie teatralnej grupa przeżyła w 2009 roku. Wówczas wzięła udział w Profilaktycznym Festiwalu Teatralnym "poPatrz" w Inowrocławiu. Konkurs miał charakter powiatowy i stał się okazją do skorzystania z warsztatów przed festiwalem prowadzonym przez aktora i iluzjonistę z Warszawy Tomasza Bielińskiego. Spektakl pt. "Obiecaj mi" zdobył Grand Prix, a opiekun grupy Lidia Łukowska uzyskała tytuł najlepszego reżysera konkursu. Wówczas też jedna z aktorek Olga Kowalska otrzymała nagrodę za najlepszą rolę pierwszoplanową. Sukces w konkursie pozwolił uczestniczyć w pięciodniowym' wyjeździe do Garwolina - Miętne na czwarty Ogólnopolski Przystanek PaT (wtedy jeszcze w skrócie Profilaktyka a Teatr).
W 2010 roku, już w nowej obsadzie, młodzież pojechała na "PoPaTrz" ponownie.  Wystawiony spektakl pt. "Krótkiej historii ciąg dalszy" wyróżniono za wartości profilaktyczne.  W 2012 roku do prowadzącej grupę Lidii Łukowskiej dołączyła Agnieszka Dubieniecka-  absolwentka Gimnazjum numer 1 im. Mikołaja Kopernika (prywatnie córka pani Lidii). Spektakl nosił  tytuł "Ćpana Pułapka" . W rolę tytułowego "ćpuna" wcielił się Patryk Luzak, który niezaprzeczalnie uzyskał tytuł najlepszego aktora pierwszoplanowego. Sztukę wyróżniono za wartości profilaktyczne.


W 2013 roku, poprzez obserwację narastających problemów młodzieży powstał spektakl pt. "Moralność w Państwie F.", opowiadający o cyberświecie, w którym coraz więcej młodych ludzi zaczyna błądzić. Historia poruszyła serca widzów, jak również jury, które przyznało Grand Prix, nagrodę za najlepszą reżyserię dla Lidii Łukowskiej oraz Agnieszki Dubienieckiej, oraz nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej- tytułowej F. - Dominiki Maruli. Dzięki nagrodzie członkowie grupy uczestniczyli w IX przystanku PaT w Koninie. Podczas pięciodniowego wyjazdu młodzież poznała wiele ważnych osób ze świata kultury oraz polityki. Spektakl na estradzie oglądało aż osiemset osób. 


W 2014 roku na scenę  "PoPaTrz", Zakręt  przyjechał ze sztuką pt. "Śliczna",  która powtórzyła zeszłoroczny sukces- Grand Prix. 
W Bydgoszczy „Śliczną” obejrzała publiczność z całej Polski na Ogólnopolskim Zlocie PaTportów. Tego samego roku, dzięki wygranej, występ oglądała również warszawska publiczność na Wigilii Społeczności PaT, gdzie nie brakowało mnóstwa poruszających chwil, wspaniałych wskazówek od reżyserów z całej Polski.
Bieżący rok przyniósł same radości artystyczne. "Mam tę (nie)moc"- to tytuł najnowszego spektaklu. Sztuki o... sztuce odnalezienia siebie. Wzruszające były łzy radości, gdy zabrzmiały słowa: "Grand Prix dla grupy teatralnej Zakręt!". 


Zarówno Lidia Łukowska jak i Agnieszka Dubieniecka zostały docenione za reżyserię podczas VIII WPFT „poPaTrz”. Nagrodą dla grupy był wyjazd do Warszawy na Wigilię Społeczności PaT w Muzeum Jana III Sobieskiego w Wilanowie, gdzie zespół mógł przedstawić tak ważną i bliską sercu sztukę teatralną. Wielkie przeżycie emocjonalne i intelektualne, ze względu na walory artystyczne i spotkania z autorytetami. Jest to bardzo ważne wydarzenie integrujące młodzież z całej Polski. „Czysta forma… niesamowity teatr… wyjątkowe przedstawienie… każdą minutę warto zapamiętać…”– takimi słowami organizator Grzegorz Jach  zapowiedział  występ Grupy Teatralnej Zakręt na Ogólnopolskiej Wigilii Społeczności PaT, który odbył się 3.12.2016 r w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
 Ostatni raz Teatr profilaktyczny w Oranżerii  odbył się w 2010 roku. Rok 2016-ty to powrót do Wilanowa,  podczas Ogólnopolskiej Wigilii Społeczności Pat w Warszawie. Zdobywcy GRAND PRIX VIII Wojewódzkiego Profilaktycznego Festiwalu Teatralnego  „poPaTrz”- kruszwicka grupa teatralna Zakręt z Gimnazjum nr 1,  w ramach nagrody dostała zaproszenie do prezentacji autorskiej twórczości i wystawienia spektaklu pt. „Mam tę (nie)moc”. Grupę, jako jedyną z Polski oglądała 400-stu osobowa publiczność z całego kraju. Była to wyjątkowa uroczystość, w szczególnym miejscu.

W ten sposób podsumowano dorobek ‘ZAKRĘTU’, reprezentującego Kruszwicę - który na osiem edycji Wojewódzkiego Teatralnego Festiwalu Profilaktycznego „poPaTrz”, aż czterokrotne zdobył Grand Prix  oraz nagrody za reżyserię dla  Lidii Łukowskej i Agnieszki Dubienieckiej, trzykrotnie nagrody dla najlepszego aktora (Olga Kowalska, Patryk Luzak, Dominika Marula), oraz wyróżnienie za wartości profilaktyczne. 


- To wyjątkowe uhonorowanie, gdyż obecnie jest to jedyna grupa teatralna z województwa Kujawsko- Pomorskiego i z całej Polski, która miała możliwość zaprezentowania się przed tak liczną widownią zgromadzoną w warszawskim Wilanowie. Wizyta w stolicy była okazją do nawiązania nowych znajomości oraz  zapoznania przybyłych gości z ideą profilaktyki bezpieczeństwa, zataczającej coraz większe kręgi na mapie kraju. Mapping, iluminacje świetlne, możliwość zwiedzenia ogrodów Wilanowskich i wiele innych atrakcji zapewnionych przez organizatorów pozwoliły efektywnie wykorzystać czas wszystkim, którym udzieliła się atmosfera wigilijnego spotkania „PaTowiczów” -przekazują Lidia Łukowska i Agnieszka Dubieniecka. 


RedakcjaShare on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz