W Kobylnikach powstaje rondo i ścieżka pieszo-rowerowaGeneralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uwzględniła starania kruszwickiego samorządu i rozpoczęła prace polegające na budowie ronda w Kobylnikach i ścieżki pieszo-rowerowej z Kobylnik do Kruszwicy.Temat z niebezpiecznym skrzyżowaniem w Kobylnikach istnieje od lat. W czasie kampanii wyborczej do parlamentu powrócił w gabinecie burmistrza Dariusz Witczaka gdy obietnice w tej sprawie złożył ówczesny wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski. Zgodnie z jego deklaracjami inwestycję wpisano do Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Skrzyżowanie w Kobylnikach jest bowiem miejscem, które co roku spędza sen z powiek kierowcom.

Kilka tygodni temu GDDKiA rozpoczęła prace związane z budową ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 62 i drogi wojewódzkiej nr 412 wraz z dojazdami i infrastrukturą techniczną stanowiącą całość funkcjonalno-użytkową.

W ramach tego zadania powstanie rondo, ciągi pieszo-rowerowe, przejścia dla pieszych, dwie zatoki autobusowe, oświetlenie ronda. Poprawiona  zostanie też nawierzchnia na przejeździe kolejowym. Realizowane będą również prace związane z przeniesieniem elementów infrastruktury gazowej, wodociągowej i telekomunikacyjnej -  mówi Tomasz Okoński Główny Specjalista ds. Komunikacji Społecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy.

Kobylniki są jednym z 448 miejsc, które uznano za niebezpieczne. Ogółem GDDKiA zdiagnozowała aż trzy tysiące miejsc, które wymagają przebudowy i modernizacji. Wagę inwestycji podkreśla także burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.

-Budowa ścieżki pieszo-rowerowej to inwestycja, o którą zabiegaliśmy wspólnie z Zakładami Tłuszczowymi od kilku lat. W 2012 r. Gmina Kruszwica opracowała projekt przebudowy istniejącego chodnika na ciąg pieszo-rowerowy rozpoczynający się na wysokości posesji nr 42 przy ul. Niepodległości, a kończący na planowanym rondzie w Kobylnikach. W bieżącym roku dokumentacja została przekazana GDKKiA w celu włączenia tego zadania do realizacji. Cieszymy się, że  wreszcie poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców i podróżujących w tej części gminy. Będzie można bezpiecznie przejechać rowerem np. z Zagopla do Cukrowni, Zakładów Tłuszczowych czy Kobylnik - zaznacza burmistrz.

Prace w Kobylnikach odwiedził w listopadzie Mikołaj Bogdanowicz. Wojewoda kujawsko-pomorski przypomniał, że długość ciągu pieszo - rowerowego wyniesie ponad kilometr. 

-Cieszę się, że udało nam się włączyć budowę ścieżki pieszo-rowerowej do realizowanej przez GDKKiA inwestycji, gdyż pierwotnie nie była ona przewidziana w projekcie. Warto także podkreślić fakt, że długość ciągu pieszo - rowerowego wyniesie ponad kilometr – powiedział w rozmowie z Urzędem Miejskim w Kruszwicy wojewoda.

Jak informuje kruszwicki magistrat zadania w ramach Planu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych kierowane są do realizacji na podstawie obiektywnych kryteriów gwarantujących wykonanie najbardziej potrzebnych i efektywnych zadań, uwzględniających m.in. wyniki badań stanu nawierzchni, panujący na drodze ruch z uwzględnieniem udziału ruchu pojazdów ciężarowych, wskaźnik wypadkowości oraz ocenę efektywności ekonomicznej. 

Remonty te będą zabezpieczały pieszych, ale i kierowców.  Łącznie wydatki na zadania poprawiające bezpieczeństwo ruchu na sieci dróg  krajowych w 2016 r. wyniosą ponad 600 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z Krajowego Funduszu Drogowego i budżetu państwa planowanego w ramach corocznych programów GDDKiA.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

4 komentarze:

 1. Obok biedronki też by się przydało rondo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy ktoś się orientuje na kiedy planowane jest ukończenie inwestycji?
  W Strzelnie budowa ronda poszła bardzo sprawnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "kiedy planowane jest ukończenie inwestycji?"
   Ja bym raczej zapytał kiedy planowane jest rozpoczęcie inwestycji?:)

   Usuń
 3. Inwestycję planowano zakończyć z końcem roku :)

  OdpowiedzUsuń