Sprzeciwiają się odkrywkom. Odkrywka.info publikuje list: Do Gopła wtłaczane są masy brudnej wody kopalnianej


Od lat trwa sprzeciw wobec działalności odkrywek węgla brunatnego. Odkrywka.info opublikowała w tej sprawie list skierowany do Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska.


Członkowie stowarzyszenia Eko-Przyjezierze wciąż są aktywni w swoich akcjach przeciwko działalności jaką prowadzą odkrywki węgla brunatnego. Na stronie odkrywka.info możemy przeczytać apel w tej sprawie.

My, obywatele Polski, prosimy o poważne potraktowanie naszego sprzeciwu wobec planowanej budowy odkrywki węgla brunatnego „Ościsłowo'' i o wsparcie naszego stanowiska w tym zakresie.
Polska, a w szczególności Wielkopolska i Kujawy od lat borykają się z deficytem wody. Przyczyn ujemnego bilansu wodnego jest kilka, ale faktem jest, że najwięcej wody w województwie wielkopolskim zużywa górnictwo i energetyka oparta na węglu brunatnym. Kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego „Adamów” zużywają 135 mln m3 wody rocznie, kopalnie odkrywkowe „Konin” zużywają 110 mln m3 wody rocznie. Przemysł, niemal tylko górniczo-energetyczny zużywa łącznie 1387 mln m3 wody rocznie, czyli aż 83,3% wody użytkowej w województwie wielkopolskim (!) Dla porównania, rolnictwo i leśnictwo zużywa „zaledwie” 16 mln m3 wody rocznie, co stanowi niecały 1%. Co pozostawimy dla przyszłych pokoleń?

Szanowni Państwo, kopalnie zabierają wodę, nie ma jej w studniach, usychają uprawy rolne i lasy, opada woda w jeziorach, a małe zbiorniki wodne w ogóle wyschły. Cały odcinek górnej Noteci (pod względem wielkości 6 rzeki w Polsce) pozostający w strefie leja depresyjnego odkrywki Tomisławie jest trwale suchy od kilku lat. Do Gopła wtłaczane są masy brudnej wody kopalnianej. Pod wpływem leja depresyjnego odkrywki Jóźwin IIB W szybkim tempie degradują się jeziora obszaru Natura 2000 Pojezierze Gnieźnieńskie i Powidzkiego Parku Krajobrazowego (w ciągu ostatnich 20 lat poziom wód w jeziorach obniżył się nawet o 5 m).

Węgiel brunatny jest najbardziej emisyjnym paliwem, o bardzo niewielkiej kaloryczności. Szanowni Państwo, to „paliwo” zawiera w połowie wodę, bardzo dużo siarki, metali ciężkich i popiołów. Polska i Bułgaria ma najgorsze powietrze w Europie. Niska emisja i elektrownie węglowe przyczyniają się licznych chorób milionów Polaków i do przedwczesnej śmieci blisko 50 tysięcy ludzi rocznie. Spalanie paliw kopalnych, a w szczególności węgla brunatnego prowadzi do nieodwracalnych zmian klimatu na Ziemi. 100% instytucji naukowych i 97% naukowców potwierdza, że za zmiany klimatu odpowiada spalanie paliw kopalnych.

Wielkopolska i Kujawy mają dobre warunki do rozwoju energetyki odnawialnej. Elektrownie OZE to nie tylko miejsca pracy, ale też duże korzyści finansowe, gdyż płaci różnego rodzaje podatki, VAT, odprowadza pieniądze na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, podatek od osób fizycznych i osób prawnych, a także różnego rodzaju opłaty eksploatacyjne, wspiera lokalną kulturę. Zyskuje gmina, województwo i Skarb Państwa.

Bardzo prosimy o powstrzymanie degradacji środowiska w Wielkopolsce!
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

2 komentarze:

  1. zawsze mam dreszcze, jak czytam o tym temacie. Chcą nam zniszczyć przyrodę! Walczmy o nasze Gopło!

    OdpowiedzUsuń
  2. Konin ma najwieksze bezrobocie w wlkp A jak kopalnia stanie bedziemy mieli drugi walbrzych..

    OdpowiedzUsuń