Rok z głowy: Tym żyliśmy w 2016 rokuRok 2016 był pełen ciekawych i interesujących wydarzeń. Od stycznia do grudnia 2016 opublikowaliśmy łącznie półtora tysiąca tekstów informacyjnych. W tym roku strona zaliczyła 2,5 miliona wyświetleń. Staraliśmy się na bieżąco podawać informacje i wiadomości z naszej gminy. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych wydarzeń tego roku.Styczeń 

W styczniu obchodziliśmy m.in. uroczystości związane z Powstaniem Wielkopolskim. W kościele św. Teresy kolędowaliśmy natomiast z Iwoną Jasińską, Łukaszem Sochowskim oraz Dariuszem Lewandowskim

Na ulicach miasta pojawiają się informacje na temat zbiórki podpisów pod referendum w sprawie imigrantów. Podpisy w sprawie zablokowania imigrantów zbiera lokalny ONR wraz z działaczami Ruchu Narodowego.

W kruszwickiej bibliotece pojawia się gazeta "Nowy Horyzont", pismo tworzone przez działaczy ze Strzelna.

Radni podejmują decyzję w sprawie skargi na dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Kruszwicy. Pismo złożyła jedna z nauczycielek placówki.

Nadgoplański WOPR wygrywa przetarg na obsługę usługi ratownictwa w miejskich basenach w Inowrocławiu.

Po raz pierwszy udostępniony został projekt dotyczący wyglądu Urzędu Miejskiego w Kruszwicy po przebudowie.  Zmiany na stanowisku wicewojewody. Od teraz u boku Mikołaja Bogdanowicza będziemy widzieć Józefa Ramlau.  Pod koniec miesiąca stanowisko dyrektora w Zespole Oświaty i Wychowania w Kruszwicy  objął Marcin Piotrowski, który zastąpił na tym stanowisku Bogdana Hałasę. Samorząd oficjalnie żegna natomiast Marka Stręka.

Sportowcy Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski gośćmi programu telewizyjnego Sektor Kibica. Setne urodziny obchodzi Jan Mielcarek z Chełmc.


Luty


W Zakładach Tłuszczowych doszło do poważnego pożaru na terenie zakładu. Na terenie zakładu ogień pojawił się w części instalacji zbiornikowej zakładu.

Ergowiosła da kruszwiczan. Zawody seniorach wagi lekkiej wygrał Artur Mikołajczewski z czasem 6,07,4. Tuż za nim znalazł się Jerzy Kowalski z czasem 6.07,6. Na podium stanął również Miłosz Jankowski z AZS Gdańsk z czasem 6,11,4.

Bogdan Hałasa oficjalnie sekretarzem. Od 1 lutego 2016 zastąpił na tym stanowisku Marka Stręka. W lutym informujemy o przegłosowaniu uchwały w sprawie nazwy dla Przedszkola nr 1 w Kruszwicy.

Świńska grypa nieopodal Kruszwicy. Wirus stwierdzono w powiatach inowrocławskim i aleksandrowskim.

Kolejna niepokojąca wiadomość. W Brześciu, Witowicach, Witowiczkach oraz Karsku doszło do skażenia wody bakterią Coli.

5 milionów złotych. Tyle pieniędzy w lutym 2016 przybyło do gminnych dochodów. Pieniądze zostały skierowane na realizację zadania 500+ w nadgoplańskiej gminie.

Swój nowy tomik poezji wydaje krytyk literacki Janusz Drzewucki pochodzący z Kruszwicy.

Marzec


Kruszwiczanka Monika Pawłowska bierze udział w konkursie  o tytuł Miss Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tymczasem do Rio De Janeiro przygotowuje się Artur Mikołajczewski, wioślarz z Kruszwicy.

Zmiany w samorządzie. Wyborcy mają możliwość pisania emaili do swoich radnych. Do ich obsługi samorządowcy otrzymali tablety z internetem.

W Polanowicach gościem jest Bartosz Kownacki, wiceminister Obrony Narodowej.

Funkcję wiceburmistrza w Kruszwicy obejmuje Bartosz Krajniak wcześniej sprawujący funkcję dyrektora w LGD Czarnoziem na Soli. Stanowisko obejmuje po odejściu Mikołaja Bogdanowicza.

Piłkarski nokaut na Gople. Inowrocławianie pokonują piłkarzy z Kruszwicy aż 10:1. 

Kontrowersje związane z rozbudową obiektu przy ul. Podzamcze. W przestrzeni internetowej dochodzi do kolejnych dyskusji na ten temat. Głos zabiera także Urząd Miejski w Kruszwicy. Pod względem formalnym inwestycja nie zawiera błędów.

Działalność prowadzi partner medialny www.mojakruszwica.pl Radio Solo. Oprócz muzyki prezentuje także wiadomości  związane z gminą Kruszwica.


Kwiecień


Kruszwicki zespół Effetha wydaje płytę z nagranymi  przez siebie utworami. Płytę można było nabywać każdej niedzieli.

Ryszard Staszak oraz trójka kruszwiczan Pani Zofia, Pan Wojciech i Pan Włodzimierz odznaczeni na sesji Rady Miejskiej. Kruszwiczanie ruszyli na ratunek topiącej się w Gople kobiecie. Do wody mimo przebytej operacji i trzech bajpasów na sercu wskoczył wspomniany Pan Ryszard.

Wojewoda odznacza Lesława Tarnowskiego z Państwowej Straży Rybackiej odznaką honorową "Zasłużony dla Rolnictwa".

Przedszkole Samorządowe nr 1 w Kruszwicy otrzymuje nagrodę Władysławów w kategorii placówki oświatowe. W finale Miss Województwa kruszwiczanka Monika Pawłowska.

Kruszwiczanie głosują na siłownię terenową jaką można wygrać w konkursie Nestle. Niestety nie udaje się nam wygrać.

Właściwa postawa VIN-KON. Firma oddaje Nadgoplańskiemu Towarzystwu Historycznemu i miastu Kruszwica zabytkową figurę "Bachusa", która niegdyś zdobiła front budynku z bramą wjazdową do winiarni. Po przekazaniu jej do Urzędu Miejskiego pojawia się pomysł by figura była obecna  w ekspozycji muzealnej jaka ma powstać w budynku przy ul. Popiela.

Kontrowersje na sesji Rady Miejskiej. W wnioskiem o przyjęcie stanowiska w sprawie Trybunału Konstytucyjnego wystąpił Artur Grobelski. Z taką samą inicjatywą występuje Nowoczesna Inowrocław, która kieruje w tej sprawie pismo do Rady Miejskiej w Kruszwicy. Ostatecznie w wyniku braku przeważającego poparcia pomysł zostaje oddalony na komisje Rady Miejskiej.

Awans Jacka Kaczmarka na zastępcę kujawsko-pomorskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Kruszwiczanin żegna się z funkcją komendanta w Kruszwicy. 

Maj

Nowy zarząd w UKS Basket. W maju odbyło się zebranie członków Uczniowskiego Klubu Sportowego Basket. Prezesem klubu Alicja Cieślak, wiceprezesem Maciej Mróz, skarbnikiem Lidia Waszak, Emilia Grzybowska sekretarzem, a członkami zarządu Piotr Śmiłowski, Jerzy Milewski i Jacek Stajszczak.

Przez miasto przetacza się plotka według której na osiedlu Zagople miało dojść do morderstwa. Dementujemy plotkę w oparciu o informacje służb w regionie. Oprócz dyżurów redakcyjnych uruchamiamy także jako redakcja konto na Twitterze. 

Majówka z Elektrycznymi Gitarami. Na amfiteatr przybywają zarówno młode jak i starsze pokolenia.

Smutna wiadomość z Biegu Piastowskiego. Po przebiegnięciu 20 kilometrów umiera 39-latek z Płocka.

7 maja w niemieckim Brandenburgu podczas Mistrzostw Europy zorganizowano Kongres Europejskiej Federacji Wioślarskiej z udziałem 40 państwa europejskich.Jak podaje Urząd Miejski w Kruszwicy w kongresie uczestniczyła również Kruszwica, którą reprezentowali Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak i Prezes Klubu Wioślarskiego "Gopło" Stefan Janeczek. 

Spór o Młodzieżowy Zespół Doradczy między Urzędem Miejskim, a radnym powiatowym Jackiem Zalesiakiem co do koncepcji działalności organu. 

Wielki pożar pod Kruszwicą. Zwołani z capstrzyku strażacy biorą udział w gaszeniu kilkunastu hektarów płonącej trzciny pod Kruszwicą. W akcji bierze udział także samolot gaśniczy.

Urząd Miejski rozpoczął prace mające na celu przebudowę obiektu przy ul. Nadgoplańskiej. Zdaniem samorządowców inwestycja jest potrzebna i podyktowana szukaniem oszczędności w gminnym budżecie. 

W Szarleju społeczność wsi upamiętnia wybitną postać Władysława Kościelskiego. Na miejscu zamontowane dwie tablice pamiątkowe. 

Zainspirowane legendą o Popielu Stowarzyszenie Rozwoju Trzech Wsi PrzeŻeja zorganizowało pierwszą grę miejską. Zaproszenie do rywalizacji otrzymały osiedla, instytucje publiczne oraz stowarzyszenia. Czerwiec

Przez miasto przetoczyła się parada myszy. W imprezie organizowanym przez Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit" w Kruszwicy wzięło udział 550 dzieci.

Otwarte spotkanie z naszym serwisem w kruszwickim Caritas. Od października ruszają stałe spotkania dziennikarskie w ramach projektów organizowanych przez Dom Aniołów Stróżów w Kruszwicy.

Mały jubileusz obchodzi Klub Olimpijczyka. Organizacja działa bowiem już pięć lat.

Ujawniamy postanowienie w sprawie budowy portu prasłowiańskiego w Kruszwicy. Rozpoczynają się prace działaczy ze Stowarzyszenia Nasz Region Kujawie nad realizacją inicjatywy.

Śledztwo naszego serwisu oraz Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego ujawnia siatkę osób, których celem było ratowanie społeczności żydowskiej. W licznych publikacjach poruszyliśmy temat Heleny Chmieleckiej z Woli Wapowskiej prostując w ten sposób dostępne na ten temat publikacje z lat 60-tych.

Uczniowie ZSP im. Kazimierza Wielkiego z sukcesem. Zespół reprezentowany przez uczniów w składzie: Oliwia Dąbrowska, Magdalena Czubachowska, Karolina Kaczmarzewska, Jarosław Pęczkowski,  Jakub Banaszak i Kamil Śliwczyński okazał się utrzymać tytuł Mistrza Województwa
w dwuboju obronnym.

Odbywają się uroczystości nadające Przedszkolu Samorządowemu nr 1 w Kruszwicy nazwę "Nad Gopłem" zgodnie z decyzją i wolą społeczności placówki. Sukces osiąga Festyn Kolegiacki w którym bierze udział ponad trzysta osób. 

Wichury i nawałnice oraz liczne burze. Tak wygląda pogoda w czerwcu. Jedna z nawałnic przerywa występy na Dniach Kruszwicy. Właściwa postawa komików z Kabaretu Smile, którzy po wichurze spotykają się z mieszkańcami robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia. 


Lipiec


Po raz pierwszy w historii Kujawskich Nowalijek zorganizowany zostaje Bieg Nowalijkowy. Pomysłodawcą sportowej imprezy jest m.in. Marek Kościński.

Publikujemy informacje związane z czystością Gopła. Kąpać można się tylko we wskazanych miejscach przez Inspektora Sanitarnego w Inowrocławiu.Otrzymujemy informacje o przypadkach związanych z zatruciem przewodu pokarmowego po kąpieli w jeziorze.

Wybuchowe znalezisko. Nad brzegiem Gopła jeden z pracowników Klubu Wioślarskiego znalazł granat F1 z czasów II wojny światowej.

Kontrowersje wokół powstającego na rynku baru. W sieci pojawiają się hejterskie komentarze na właścicieli obiektu. Ostatecznie piwny ogródek zyskuje sympatię i popularność wśród mieszkańców.

Rynek ma wodną kurtynę. Bramka zraszająca o wymiarach 228 x 10 cm chłodzi kruszwiczan w upalne dni.

Wybory w Ochotniczej Straży Pożarnej. Marek Rimer prezesem. Komendantem gminnym zostaje natomiast Mieczysław Musiałowski. 

Zgodnie z czasem Światowych Dni Młodzieży, zorganizowana zostaje w Kruszwicy 1050 rocznica Chrztu Polski. Przesłanie wydarzenia jest jednoznaczne - Europa powinna powrócić do chrześcijańskich korzeni.

Liczne problemy na terenie powstającego portu prasłowiańskiego. Złodzieje kradną m.in. drewno na budowę domów dla kujawskich pszczół.

Kolejna atrakcja na rynku w Kruszwicy. Tym razem Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit" przygotowują Kino pod Gwiazdami. W związku ze złymi warunkami atmosferycznymi projekcja filmów zostaje przeniesiona do sali przy ul. Niepodległości 43. 

Sierpień


Powstaje z inicjatywy Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego spis Powstańców Warszawskich związanych z Kruszwicą oraz lista osób represjonowanych. W hoteliku sportowym przy ul. Poznańskiej podsumowana zostaje licząca dwa lata działalność stowarzyszenia. Ponadto stowarzyszenie wydaje publikację książkową opisującą historię kruszwickiego pszczelarstwa.

Stowarzyszenie Rozwoju Trzech Wsi "PrzeŻeJa" inicjuje prace ekshumacyjne Niemców pochowanych w mogile we wsi Janowice. Ponadto stowarzyszenie wraz z innymi organizacjami lokalnymi wspiera chorego Arkadiusza, mieszkańca wsi Sławsk Wielki.

W Rio de Janeiro spore emocje. W IO startują olimpijczycy pochodzący i związani z Kruszwicą. Szóste miejsce Artura Mikołajczewskiego i Miłosza Jankowskiego w finale w Rio de Janeiro

Marzena Szałkowska dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 w Kruszwicy. W konkursie wzięły udział dwie osoby.Zmiany obejmują także stanowisko wicedyrektora w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Wielkiego. Zastępcą Haliny Stajszczak zostaje Małgorzata Luzak.

Po raz pierwszy odbywa się Turniej o Puchar Wojewody w wędkarstwie. W zawodach na Gople wzięli udział wędkarze z Bydgoszczy, Inowrocławia, Skulska oraz Kruszwicy.

W Kruszwicy smutek. Z miastem żegnają się siostry Oddziału zakonnego Sióstr Elżbietanek. Zakon był obecny w Kruszwicy ponad 90 lat.

Wrzesień

Grzegorz Stasiak wygrywa w konkursie na dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kruszwicy i tym samym przedłuża swoją kadencję do 2021 roku.

Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń. Gwiazdą wieczoru Wolna Grupa Bukowina.

Korzystne zmiany w oświacie. Poprzez powstanie zespołów szkół uratowane zostają etaty nauczycieli zatrudnionych w kruszwickich placówkach.

RMF FM z wizytą w kruszwicy. Wywiadów udzielają Janusz Owczarek, Stefan Janeczek, Andrzej Sieradzki, Magdalena Jagiełłowicz oraz Elżbieta Kozłowska.

Wielka chwila w historii Kruszwicy. Z inicjatywy Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego zostaje odsłonięta tablica upamiętniająca Henryka Makowskiego. Ponadto podczas organizacji II Marszu Patriotycznego zostaje zrealizowana inscenizacja przypominająca wydarzenia z 1939 roku.

Kontrowersje wokół drogi w Piaskach. Inwestycja dzieli mieszkańców na jej zwolenników oraz tych, którzy uważają, że została źle wykonana.

Rozłam w Społecznej Liście Samorządowej. Z ugrupowaniem żegnają się Artur Grobelski i Adam Molenda.Obaj wraz z Iloną Dybicz zakładają nowe ugrupowanie "Kruszwiczanie". 

Październik

W Rożniatach tradycyjnie odbywają się uroczystości upamiętniające zamordowanych tam Polaków. 

Kontrowersje wokół ulicy Chabrowej. Część radnych za wnioskiem Adama Molendy odrzucili aktualizację dokumentacji tym samym uniemożliwiając pozyskanie ewentualnego dofinansowania na przebudowę ulicy Chabrowej. Po kilku miesiącach i protestach mieszkańców część radnych zmienia zdanie.

Fundacja Modrak z Wróbli pod Kruszwicą organizuje drugą edycję konkursu "Historia z mojego podwórka" oraz "Tydzień z Historią".

Wspólny projekt instytucji i organizacji kruszwickich "Ocalmy od zapomnienia". Gromadzone materiały mają zostać wykorzystane podczas wystawy na kruszwickim rynku.

Kontrowersje wokół cmentarza, a dokładniej kontenera z odpadami. Jeden z radnych zawiadamia policję aby ta interweniowała w tej sprawie. Do tematu odnosi się ksiądz Kotecki w liście przypominając, że donosicielstwo było domeną komuny.

W Sławsku zorganizowana zostaje zbiórka publiczna na renowację starych nagrobków.Podczas zbiórki kwestowali członkowie Stowarzyszenia "Kujawiak", członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Trzech Wsi "PrzeŻeJa" z Janowic, radni, sołtysi i członkowie Rad Sołeckich sołectw Kobylnik, Bożejewic oraz Janowic.

Burmistrz Kruszwicy przekazuje informacje na temat podjętych działań w połowie kadencji 2014-2018. 

Sukces kruszwiczanina w bawarskim Reit im Winkl. W turnieju tenisowym Szymon Chojnacki zajął II miejsce. Podczas sesji Rady Miejski zostaje on uhonorowany wraz z ojcem Piotrem.

Stan wody w Gople fatalny. O dodatkowe kontrole występuje poseł Krzysztof Brejza. W Mietlicy wykryto  zanieczyszczenia technologiczne, które w wyniku awarii systemów napowietrzeniania oczyszczalni ścieków jednego z zakładów przedostały się do jeziora.


W Racicach ukończona zostaje zatoka autobusowa. Wartość wykonanej pracy wynosi ponad 81 tysięcy złotych.

Nauczyciele z gminy Kruszwica nagrodzeni. Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak składa gratulacje Ilonie Dybicz (ZSS nr 1), która otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej oraz Hannie Mróz z
 ZSO w Kruszwicy nagrodzonej Medalem Komisji Edukacji Narodowej.  

Listopad


Trwają prace nad powiększeniem kruszwickiego cmentarza. Informacja o jego zapełnieniu wypływa w liście księdza Koteckiego do Rady Miejskiej w Kruszwicy. Podsumowano kwestę w Sławsku Wielkim. Tym razem uzbierano ponad 1100 złotych.

W lepszej odsłonie. Niemiecki sklep Lidl przebudowany. 
'
Kolejne odsłony sporu o ulicę Chabrową. Radni zgłaszają swoje drogi do dofinansowania z środków PROW. Odbywają się także konsultacje z mieszkańcami Wspólnej, Mieszka oraz drogi Bachorce-Głębokie.

Dzień doradztwa eksperckiego w Kruszwicy. Do nadgoplańskiej gminy przybywają samorządowcy oraz eksperci z całej Polski by rozmawiać o problemach związanych z ochroną środowiska.

Mieszkańcy wspierają walczącego z chorobą Krzysztofa Ćwikłę. W grudniu zorganizowana zostaje dla niego charytatywna zumba. Jednego wieczoru udaje się uzbierać kilkanaście tysięcy złotych.

Światełko w tunelu, a właściwie na moście. Po interpelacjach Andrzeja Michalaka zapada decyzja o remontach mostu w Kobylnikach.

Kontrowersje na Grodztwie. Mieszkańcy nie chcą sąsiedztwa skupu złomu. W sprawie interweniuje także Polskie Radio PiK.

Zapada decyzja w sprawie Rodzinnego Domu Dziecka w Kruszwicy. Wspólna inicjatywa starostwa oraz kruszwickiego samorządu pozwoli na zbudowanie placówki przy ul. Kasprowicza.

Zmiany w Zarządzie Oddziału Powiatowego Zwiążku Ochotniczych Straży Pożarnych w Inowrocławiu. Podczas spotkania funkcję prezesa objął Jerzy Stanny, który działał jako prezes OSP w Chełmcach i wiceprezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP w Kruszwicy.

Grudzień


Sportowy sukces Wojciecha Lisa. Zawodnik z Kruszwicy zdobył pierwsze miejsce i Puchar Polski w kategorii juniorów młodszych do 70 kg.

Przybywa ozdób świątecznych na rynku w Kruszwicy. Przed choinką zamontowana zostaje m.in. ramka do robienia zdjęć.

Podczas jubileuszowej gali z okazji 35-lecia Komitetu Ochrony Praw Dziecka wręczono odznaki honorowe. Jedną z nich otrzymał także Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Kruszwicy.

Nowy wykonawca zadania dotyczącego wyłapywania bezdomnych zwierząt. Tym razem w przetargu zwyciężyła Eko Schronisko Dla Zwierząt Zielone Pole Ewy Czajkowskiej z miejscowości Golub Dobrzyń.

Rusza aplikacja MojaKruszwica mająca na celu ułatwienie korzystania z naszego serwisu użytkownikom, którzy działają na telefonach komórkowych. To ważne by za pomocą aplikacji mieli okazję łatwego i prostego dostępu do informacji.

Po trwającej półtora roku przerwie mamy szefa Przedsiębiorstwa Komunalnego w Kruszwicy. Funkcję obejmuje Piotr Zieliński.

W gminie zakończyła się akcja związana ze zbiórką "Paczka dla Bohatera". Od sześciu lat zbierana jest żywność i środki czystości dla osób będących kombatantami wojennymi, obecnie żyjącymi bardzo skromnie.


Do zobaczenia w Nowym Roku!
RedakcjaShare on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz