Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży: Będzie oddział w KruszwicyW czwartek 15 grudnia odbędzie się pierwsze spotkanie oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą, a następnie przeniesie się do salki katechetycznej.Oddział w Kruszwicy ma być w założeniu wspólnotą obu parafii. Spotkania będą odbywać się naprzemiennie. Pierwsze odbędzie się w ten czwartek w kościele św.Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy.

KSM będzie katolicką wspólnotą młodzieżową zrzeszającą młodych z obu parafii Kruszwickich. Wspólnota poza duchowym formowaniem młodych włączać będzie się w akcje orgaznizowane przez parafie. Inicjatywa reaktywacji KSM w diecezji jak i w Kruszwicy wyszła od wolontariuszy ŚDM - mówi koordynator świecki Filip Pawlak.

KSM zostało powołane podczas krajowego zjazdu Akcji Katolickiej w Krakowie w dniu 5 lutego 1934, która postanowiono ujednolicić jednostki wchodzące w jej skład. Decyzją Prezydium Zjazdu powołano na wzór włoski m.in. dwie organizacje młodzieżowe: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej (KSMM) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (KSMŻ), oba z siedzibą w Poznaniu. 

Organizacje prowadząc działalność religijną, kulturalno-oświatową, charytatywną i społeczno-patriotyczną pod hasłem „Budujmy Polskę Chrystusową” szybko przyciągnęły w latach trzydziestych rzesze nowych członków. Tuż przed wybuchem II wojny światowej obie organizacje liczyły ich łącznie ponad 250 tysięcy.

W latach 50-tych organizacje zdelegalizowano. Reaktywacji związków dokonała 10 października 1990 Konferencja Episkopatu Polski wydając dekret powołujący do życia KSM jako organizację ogólnopolską i nadając jej osobowość prawną kościelną. 12 lutego 1993 dokonano rejestracji stowarzyszenia KSM nadając mu również osobowość prawną cywilną.


Kontakt:

Opiekun duchowy:
Ks. Maciej Jasiński
macko.jasinski@gmail.com

Koordynator świecki:
Filip Pawlak
Tel.: 503 896 277
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

2 komentarze:

  1. „Budujmy Polskę Chrystusową”

    Może na lata 30-ste ubiegłego wieku to było "na czasie" ale dzisiejsza młodzież zbliża się pomału do lat dwudziestych XXI w. i powinna budować POLSKĘ DEMOKRATYCZNĄ bo tylko taka ma jakąś przyszłość,tym bardziej jak pokazuje historia ta "Chrystusowa" marnie skończyła- a porzekadło mówi że "historia kołem się toczy" :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Hasło budujemy Polskę chrystusową było właśnie w latach 30. :)

    OdpowiedzUsuń