Chełmce: Płonąca sadza w kominie przyczyną interwencji strażaków

Wczoraj o godzinie 17:56 strażacy ruszyli do miejscowości Chełmce. Tam bowiem doszło do pożaru sadzy w kominie jednego z domów.W miejscowości Chełmce doszło do pożaru sadzy w kominie jednego z domów. Na miejscu pojawili się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmcach. 

Strażacy apelują aby dbać i odpowiednio często czyścić przewody dymne. Przyczyną pożaru sadzy może być palenie w piecu śmieciami i mokrym drewnem. Tego typu działania dość często przyczyniają się do osadzania się cząsteczek sadzy powstającej w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. 


Przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego. Sprawdzamy wtedy drożność oraz szczelność komina. Gdy nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu należy go naprawić lub zgłosić to kominiarzowi, który sprawdzi stan komina.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.


Zdjęcia z akcji poniżej. Fot. OSP Chełmce
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz