W patriotycznym marszu udali się do Rożniat [FOTO]Tradycyjnie uczniowie Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy wyruszyli w marszu patriotycznym. Z okazji Obchodów Święta Niepodległości udali się do Rożniat by upamiętnić zamordowanych tam mieszkańców naszego regionu.
-W październiku i listopadzie 1939 roku niemieccy okupanci zamordowali tam 41 osób. Był to jeden z wielu aktów eksterminacji ludności polskiej, jakie odbywały się od początku wojny w naszej okolicy. Aresztowania odbywały się codziennie, a schwytanych osadzano w więzieniu w Inowrocławiu. Egzekucji dokonywano w lasach w okolicach Kruszwicy i Gniewkowa. Pierwsi ginęli młodzi mężczyźni, politycy i inteligencja. Ofiary do Rożniat pochodziły z inowrocławskiego więzienia. Wiadomo, że byli wśród nich  nauczyciel, ksiądz, sołtys a więc ludzie niewygodni dla okupanta. Po zakończeniu wojny dokonano ekshumacji  zwłok a następnie pochowano je na cmentarzu w Sławsku Wielkim-pisze do naszego serwisu Elżbieta Kozłowska.

Uczestnicy marszu zapalili znicze w miejscu egzekucji i wysłuchali relacji świadka tamtych wydarzeń, Franciszka Janowskiego. Marsz miał charakter zajęć terenowych.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz